Mbërrin një version i ri i sistemit operativ Apple Watch, watchOS 2

i ri-watchos-2

Siç reklamohen nga posterët e instaluar në Qendra Moskone Sot do të flisnim për tre sistemet, OS X El Capitan, iOS 9 dhe për habinë e të gjithëve watchOS 2. Isshtë një version i ri i sistemit Apple Watch që përmirëson stabilitetin e tij dhe shton funksione të reja. Jep një pamje të fytyrës për një pajisje që ka dalë në treg vetëm për një kohë të shkurtër dhe që për shkak të mundësive të tij të pafund ka nevojë për një sistem që duhet të evoluojë shumë shpejt.

Me këtë rast, janë treguar risitë e sistemit të ri Kevin Lynch. Këto janë funksione që e bëjnë përdorimin e orës më të pasur dhe gjithashtu shtojnë veçori të reja të tilla si ngjyrat për vizatime, riprodhimin e videos, krijimin e sfondeve nga fotografitë ose Mundësia e vendosjes së një video-time-laps si sfond.

E para e lajmeve që Apple ka njoftuar me shumë bujë është se sistemi operativ do të mbështesë aplikacionet vendase. Sidoqoftë, ne ju presim që kur është dhënë një kthesë dhe tani do të jemi në gjendje kemi vrojtime të reja ndërsa mund të personalizoni orën tonë shumë më tepër. Tani mund të përdorim fotografi nga galeria jonë për të qenë në gjendje t'i përdorim ato si sfond të orës sonë, duke qenë në gjendje të rregullojmë kapjen përfundimtare me anë të zmadhimit. Një mundësi tjetër është se Ju do të jeni në gjendje të zgjidhni një album të caktuar fotografik në mënyrë që gjatë gjithë ditës sfondi të ndryshojë në varësi të asaj që ka albumi. 

Personalizoni Apple Watch tuaj me hapësira të reja shikimi

Sidoqoftë, këto nuk janë mundësitë e vetme të vrojtimeve pasi që ne gjithashtu mund të përdorim video me kohë të shkurtër duke përfshirë atë që Apple ka quajtur Komplikime,  Widgets që mund të krijohen nga zhvilluesit.

vrojtime-mollë-orë

Ndryshimi i temës, tani ne mundemi përdorni Apple Watch në modalitetin peizazh në mënyrë që kur ta kemi në tavolinën e shtratit të mund të përdoret si orë alarmi dhe duke përdorur butonin dhe kurorën për të qenë në gjendje të ndalojmë ose modifikojmë alarmin.

mollë-orë-orë alarmi

Çfarë ka të re në aplikacionin Health dhe aplikacionet e fitnesit të palëve të treta

Me ardhjen e watchOS 2 më në fund do të jetë e mundur të ekzekutohen aplikacione shëndetësore të palëve të treta dhe aplikacione fitnesi pa nevojën për iPhone. Ju nuk do të keni më nevojë ta mbani iPhone tuaj për të marrë matje.

Komunikimet përmirësohen me watchOS 2

Sa i përket komunikimeve që mund të bëjmë me orën, me watchOS 2 do të jetë e mundur të përgjigjemi nga vetë ora me zë. Për ta bërë këtë, ne klikojmë në përgjigje dhe i diktojmë Siri-t atë që duam të themi. Një tjetër risi është se ne do të të jetë në gjendje të marrë thirrje audio FaceTime, shtoni miq nga ekrani i miqve, përdorni ngjyra të tjera në vizatimet që mund të bëjmë me gisht, etj.

Pjesa tjetër e lajmeve

Ne mund të shkruajmë shumë më tepër, por mendojmë se është me vend të flasim më hollësisht për secilin nga lajmet veç e veç. Para se të përfundojmë këtë artikull mund të shtojmë se ka lajme në lidhje me përdorimin e Apple Pay në Apple Watch me aplikacionin e ri Wallet pasi që me iOS 9 ne mund të ruajmë kartat e kreditit në vetë orën. Hartat janë përmirësuar duke shtuar të dhëna për transportin publik dhe funksione të tilla si përdorimi i mikrofonit ose përdorimi i akselerometrit do të jenë të arritshme nga zhvilluesit.

kuletë-mollë-orë

watchOS 2 do të jetë në dispozicion në vjeshtë për të gjithë përdoruesit e Apple Watch plotësisht falas dhe nga sot për zhvilluesit. Ne po përballemi me një evolucion shumë të shpejtë të një sistemi që premton t'i japë më shumë funksione një pajisjeje të re sesa Spanja do të mbërrijë më 26 qershor. Tani për tani, shumica prej nesh nuk mund të përdorë asnjë nga këto karakteristika nëse nuk shkoni përpara dhe e keni blerë në valën e parë të vendeve.

nis-shiko OS-2


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.