Numrat është një alternativë e shkëlqyeshme për Excel në OS X

Numrat-shquhen-shpejtësia-0

Normalisht kur mendojmë për spreadsheets, Excel, programi Microsoft suite, na vjen në mendje, megjithatë nuk është opsioni i vetëm i disponueshëm si menaxher pasi që edhe pse ka alternativa të tjera falas, paketa të ndryshme zyre siç është OpenOffice mbase duhet t'i kushtojmë pak vëmendje te Numrat brenda iWork dhe azhurnimi i tij më i fundit për Mavericks, pasi është përmirësuar shumë në OS X.

Ky botim i fundit arrin që, për shembull, në sajë të formatit të tij të unifikuar ne mund të shohim saktësisht të njëjtin dokument në të njëjtën kohë si në iPhone / iPad dhe në Mac, duke bërë të mundur që disa përdorues të punojnë në të njëjtin dokument në të njëjtën kohë koha

Numrat-shquhen-shpejtësia-1

Një nga shtesat më të dukshme do të ishte hartës interaktive e cila na jep mundësinë e tërheqjes së një shiriti ku grafikët e përmendur automatikisht do të përfshijnë të dhënat e reja nga vitet e mëvonshme, për shembull, kjo mund të bëhet me grafikë statikë, por të kesh këtë mundësi është më vizuale dhe gjithashtu shumë më komode.

Numrat-shquhen-shpejtësia-2

 

Nga ana tjetër, ai gjithashtu përfshin tabela flluskash që Excel ofron prej vitesh, i cili është në të vërtetë një grafik 3D në dy dimensione ku boshtet X dhe Z japin vlera dhe madhësia e flluskës ofron të dhënat e treta, në në të kundërt do të kishte qenë Ka qenë një plus për Apple që të përfshijë një sfond tre-dimensional ku Boshti Z (thellësia) gjithashtu mund të shënojë të dhëna, diçka që mund të ishte transferuar këtu dhe jo vetëm në grafikët e tjerë siç bëhen me shufrat.

Numrat-shquhen-shpejtësia-3

Edhe në versionin e ri të Numrave shiriti anësor i majtë është zhdukur e cila tregoi pemën hierarkike, ku në dokumentet komplekse zona të ndryshme mund të arriheshin më lehtë, megjithatë tani secila prej tyre trajtohet individualisht, kjo shirit është zhdukur, duke e vendosur atë në krye në menunë e redaktimit.

Me pak numra madje mungon Ende në lidhje me më të kërkuarit në lidhje me Excel, ai ka një ndërfaqe të shkëlqyeshme dhe gjithçka që është e nevojshme për të qenë një mjet më se i aftë në shtëpi dhe për NVM-të, tani duke qenë falas së bashku me të gjithë paketën iWork me blerjen e Mac-ve të reja.

Më shumë informacion - Pako e re prej 9 aplikacionesh me një çmim të qeshur


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Vegël dijo

    Njeri, dhe nëse është falas, siç mendon dy herë para se të blesh kostumin e Microsoft dhe nëse shton gjithashtu që mund të punosh nga kudo me iCloud si google drive ... por më i fuqishëm