OneNote për Mac tani është i pajtueshëm me Touch Bar

OneNote për Mac sapo është azhurnuar në version 16.20, duke sjellë si një risi të madhe Përputhshmëria e MacBook Pro Touch Bar. Deri tani, shumica dërrmuese e aplikacioneve janë në përputhje në një mënyrë ose në një tjetër me aplikacionin e shënimeve të Microsoft.

Sidoqoftë, meqenëse përdorimi i Touch Bar nuk është as intensiv dhe as thelbësor për shumicën e përdoruesve, mes të cilëve jam edhe unë, ne mund të gjejmë aplikacione pa mbështetjen e Touch Bar mbi të cilat fitojmë produktivitet të jashtëzakonshëm. Disa përdorues raportojnë se pas instalimit është rinisja e nevojshme për të aktivizuar Touch Bar. 

Integrimi me shiritin Apple është mjaft i suksesshëm. Ata nuk janë butona statikNëse jo, ato ndryshojnë në varësi të pjesës së aplikacionit ku jemi, duke përshtatur funksionet me më të rëndësishmet në atë kohë. Për shembull, në pjesa qendrore Le të gjejmë shkurtore nga Touch Bar te:

 • Dokument i ri,
 • Vendos një element në shënimin që po përdorim, siç janë: një detyrë, një kontakt, adresë ose burim.
 • Vendos tabela.
 • Ndryshoni ngjyrën të tekstit, ose
 • Krijoni lista me plumba, lista të numëruara, etj.

Një shembull i përshtatjes së veprimeve të Touch Bar, janë butonat që aktivizohen kur jemi duke punuar me një foto ose tabela. Në këtë rast ne mund të kryejmë:

 • rrotullim imazhin ose përmbys atë.
 • Shtoni ose hiqni kolona dhe rreshta në shiritin e prekjes.

MacBook Pro Kur nuk kemi asnjë shënim të zgjedhur, shkurtoret janë akoma të disponueshme. Këto janë disa nga funksionet:

 • Mbyllni ose hapni paneli i navigimit.
 • Zgjidhni paneli i kërkimit.
 • Hap një dritare të re o
 • Zgjidhni pamje në ekran të plotë.

Mund të themi se funksioni Touch Bar për OneNote ka kohë që po vjen, por ai përmbush shumicën e funksioneve që kërkohen prej tij. Në çdo rast, për më shumë azhurnime, ne do të kërkojmë nga zhvilluesit që të jenë në gjendje rregulloje shkurtesat, siç lejohet nga aplikacione të tjera. OneNote për Mac mund të jetë Shkarko falas në Mac Apple Store.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.