Optimizoni kohën tuaj kur kopjoni skedarë në OSX

DOSJE KOPJE

Nga SoydeMac ne duam t'u përgjigjemi përdoruesve të përparuar dhe atyre përdoruesve të ndërruesve që sapo kanë mbërritur në botën e mollës së kafshuar.

Në këtë rast ne do të shpjegojmë një detaj të vogël që duhet të merret parasysh kur do të punojmë me të. lëvizja e skedarit në sistemin tonë nëse duam që ai të mos kthehet në një veprim që zgjat më shumë sesa duhet.

Kur duam të kopjojmë një skedar nga sistemi ynë nga një vend në tjetrin, ajo që bëjmë normalisht është ta zgjedhim dhe më pas ta tërheqim në vendin e ri. Pyetja për të cilën unë shkruaj këtë postim është që ju të dini se si është kryer si duhet ky proces kopjimi dhe koha që duhet për ta bërë atë, veçanërisht kur flasim për sasi të mëdha të të dhënave. Bërja e një procesi të gabuar kopjimi është shumë e thjeshtë. Nëse kemi shumë skedarë të mëdhenj, ne i zgjedhim ato nje nga nje dhe pastaj i tërheqim zvarrë nje nga nje në një vendndodhje tjetër, ne do të shohim se sa më shumë procese kopjimi do të hapen sa skedarët që kemi tërhequr në vendin e ri. Për ta bërë atë në mënyrë korrekte, ajo që duhet të bëjmë është së pari të zgjedhim të gjithë skedarët që duam të lëvizim dhe më pas t'i tërheqim për të gjeneruar një proces i vetëm kopjimi. Mbani në mend se për të qenë në gjendje të zgjidhni disa skedarë brenda një vendndodhjeje që nuk ndiqen në listë, thjesht mbani të shtypur butonin. "Cmd" në të njëjtën kohë kur jeni duke klikuar në skedarët në fjalë.

Për disa, ky postim do të duket i parëndësishëm sepse është diçka që normalisht bëhet natyrshëm, por kur flasim për skedarë prej 20-30Gb ose më shumë, kohët rriten dhe në fund përfundojmë duke pritur më shumë sesa duhet.

Më shumë informacion - Hapni dritare të shumta të Gjetësit në një vend


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.