Apple Watch është udhëheqësi i padiskutueshëm i shitjeve të orëve inteligjente këtë vit

Shitjet e Apple Watch

Kur në vitin 2014 Tim Cook prezantoi Apple Watch, kishte shumë që dyshuan në suksesin e saj. Ishte një orë dixhitale 500 Euro që ishte shumë e dobishme nëse nuk mbante një iPhone në xhep. "Ky do të jetë një dështim i Apple", më shumë sesa parashikoi një.

Muaji i ardhshëm do të jenë gjashtë vjet që nga ai kryesor, dhe Apple do të lançojë serinë e gjashtë të saj Apple Rights Watch. Ai ka fituar shumë karakteristika të reja që nga ajo kohë, ekrani i tij nuk shuhet më dhe tani ai fluturon lirshëm pa pasur nevojë të bartni edhe iPhone. Dhe mbi të gjitha, është lideri i padiskutueshëm në shitjet e orëve inteligjente këtë vit të komplikuar.

Tregu global i orëve inteligjente ka parë një rritje të shëndetshme në të ardhurat totale të shitjeve prej 20% pavarësisht pandemisë COVID-19, sipas studimit të fundit botuar nga Hulumtimi i pikës së kundërt. Tri markat kryesore, të udhëhequr nga Apple, kontribuan më shumë se 69% të të ardhurave totale të tregut në gjysmën e parë të vitit 2020.

Apple Watch vazhdon të mbizotërojë në tregun e orëve inteligjente si në vëllimin e njësive të shitura ashtu edhe në qarkullim. Apple ka arritur të marrë gjysmën e tregut për sa i përket të ardhurave për shkak të kërkesës së fortë për modelet e Seria Apple Watch 5.

Sa i përket njësive të shitura, Apple Watch u rrit me 22% globalisht, me Evropën dhe Amerikën e Veriut që janë tregjet me rritjen më të shpejtë në gjysmën e parë të vitit 2020. Dy modelet e orëve të zgjuara më të shitura globalisht gjatë kësaj periudhe kohore ishin Apple Watch Series 5 dhe Apple Watch Series 3.

"Tregu i ngrohtë i orëve inteligjente mbetet një segment i popullarizuar për pajisjet e konsumatorit, krahasuar me ngadalësimin e kërkesës për smartphone dhe shumë segmente të tjerë në gjashtë muajt e parë të vitit 2020 për shkak të shkatërrimit të shkaktuar nga COVID-19"Thotë Sujeong Lim, Analist i Lartë në Counterpoint.

Ai shton në artikull se konsumatorët sot janë shumë më të shqetësuar për shëndetin e tyre. Zona si Indi, Evropë dhe Shtetet e Bashkuara, rajonet më të prekura nga virusi, regjistruan një rritje shumë të rëndësishme në dërgesat e orëve inteligjente që kompensuan rënien e tregjeve të tjerë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.