Apple Watch 2022 mund të përfshijë një matës glukoze

Në fillim të vitit, kemi biseduar për një patentë që Apple kishte regjistruar dhe që do të lejonte njohjen e niveleve të sheqerit në gjak në një mënyrë jo ndërhyrëse. Sidoqoftë, si një patentë që është, kjo nuk do të thotë që Apple mund ta zhvillojë projektin në një hapësirë ​​të shkurtër kohe (ose që synon ta bëjë këtë), kështu që me siguri do të punoni me kompani të palëve të treta për të shtuar këtë veçori.

Lajmet e fundit në lidhje me mundësinë e Apple që përfshin një matës të glukozës në gjak gjenden në Rockley Photonics, një kompani me qendër në MB që harton sensorë për të analizuar gjakun e një personi duke përdorur dritën infra të kuqe. Këta sensorë përdoren në pajisjet mjekësore dhe ju lejon të monitoroni nivelet e glukozës në gjak dhe alkoolit.

Cila është marrëdhënia me Apple?

Sipas gazetës Telegraf, Rockley po përgatitet të dalë publikisht në New York. Ndër të gjithë dokumentacionin që ai duhet të paraqesë në KSHZ, konkretisht ai që ndikon në marrëdhëniet financiare, ne gjejmë: Apple si një nga "pak klientët e saj të mëdhenj".

Rockley pohon se dy klientët më të mëdhenj përgjatë vitit 2020 përfaqësuan 100% të të ardhurave të kompanisë dhe 99.6% gjatë gjithë vitit 2019. Kjo gazetë nuk ka qenë në gjendje të dijë nëse Apple është konsumatori kryesor apo i dytiSidoqoftë, gjithçka duket se tregon se Apple ka shumë të ngjarë të punojë me këtë kompani për të futur një njehsor të glukozës në gjak në Apple Watch Series 8 që do të dalë në treg në vitin 2022.

Sipas kësaj gazete, kompania ka një "marrëveshje furnizimi dhe zhvillimi" në vazhdim me kompaninë, nga e cila pret që të vazhdojë të varet për pjesën më të madhe të të ardhurave të saj. Aktualisht, shumica e të ardhurave të saj vijnë gjithashtu nga tarifat e inxhinierisë për punën e ardhshme të zhvillimit të produktit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.