Apple Watch mund të zbulojë dështimin e hershëm të zemrës

Apple Watch seria 6 do të masë oksigjenin në gjak

Kardiologu i njohur kanadez Dr. Heather Ross i Qendrës Ted Rogers për Kërkimin e Zemrës në Qendrën e Zemrës Peter Munk ka nisur një studim të ri që është njoftuar nga Rrjeti Shëndetësor i Universitetit (UHN) në Kanada. Qëllimi i tij është të hetojë se si mundet pajisja portative Apple "Gjeneroni rezultate më të mira klinike për pacientët me dështim të zemrës."

Një studim i ri në Apple Watch dëshiron të dijë nëse është një pajisje e vlefshme për të zbuluar dështimin e hershëm të zemrës. Nuk është studimi i parë i cili analizon virtytet mjekësore të orës së kompanisë kaliforniane. Ne tashmë e kemi njohur që po përdoret gjithashtu për të njëjtat qëllime në SHBA (Mali Sinai). Përveç kësaj, hulumtime të tjera kanë përcaktuar se ai madje mund të ndihmojë në zbulimin forma e hershme COVID-19.

Ky studim i ri, i kryer nga Dr. Heather Ross i Qendrës Ted Rogers për Kërkimin e Zemrës në Qendrën e Zemrës Peter Munk, dëshiron të përcaktojë nëse monitorimi në distancë me Apple Watch mund të ndihmojë në identifikimin e hershëm të përkeqësimit të dështimit të zemrës. Kohëzgjatja e studimit do të jetë tre muaj. Sensori i ri i orës dhe aplikimi i oksigjenit në gjak po përdoren në mënyrë specifike. Kjo do të thotë që pjesëmarrësit do të përdorin Apple Watch Seria 6.

Të dhënat e mbledhura me një Apple Watch do të krahasohen me të dhënat e mbledhura në mënyrë rutinore nga testet fizike rigoroze që pacientët zakonisht i nënshtrohen. Ju dëshironi të përcaktoni nëse sensorët shëndetësorë dhe funksionet e Apple Watch, përfshirë këtu Matja e oksigjenit në gjak dhe matjet e lëvizshmërisë mund të japin një paralajmërim të hershëm.

Ne besojmë se të dhënat biometrike të nxjerra nga Apple Watch mund të sigurojë matje të krahasueshme, të sakta dhe të sakta të aftësisë fizike. Shenjat parashikuese dhe shenjat e paralajmërimit të hershëm, krahasuar me diagnostikimin tradicional.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.