Apple Watch mund të zbulojë efektet afatgjata të COVID-19

oksigjen

Për përdoruesit e Apple Rights Watch Ata janë të rinj dhe të shëndetshëm, nuk e kuptojnë se kanë veshur një pajisje në kyçin e tyre që në çdo moment mund të shpëtojë jetën e tyre, ose t'i ndihmojë ata të parandalojnë një sëmundje që pa orën e tyre inteligjente nuk do të kishin zbuluar më të keqen.

Disa studime mjekësore po hetojnë nëse mjetet e bartshme si Apple Watch mund të ndihmojnë në zbulimin dhe përballimin e efekteve afatgjata koronavirus. Çdo ndihmë është e mirë, pa marrë parasysh sa e vogël.

Që nga fillimi i pandemisë COVID-19, disa studime mjekësore kanë vendosur për të përcaktuar nëse veshjet si Apple Watch mund të zbulojnë shenjat dhe simptomat e hershme të COVID-19. Një e re artikull botuar sot në revistë JAMA Network Open Thekson se mjetet e bartshme si Apple Watch dhe Fitbit gjithashtu mund të japin të dhëna për efektet afatgjata të COVID-19.

Të dhënat e reja vijnë nga prova e Angazhimit dhe Ndjekjes Dixhitale për Kontrollin dhe Trajtimin e Hershëm (DETECT) të udhëhequr nga shkencëtarë në Institutin e Përkthimit të Kërkimeve të Scripps në Kaliforni. Ky studim u krye nga 25 Mars 2020 deri më 24 Janar 2021 dhe përfshiu më shumë se Njerëzit 37.000 veshur Fitbits, Apple Watches dhe veshje të tjera. Studimi u mundësua nga aplikacioni kërkimor MyDataHelps.

Ndryshimet në të dhënat e bartshme janë të dukshme pasi janë infektuar

Në tetor ata botuan se kombinimi i të dhënave nga Apple Watch dhe Fitbit me simptomat e raportuara çoi në zbulimi më i saktë të rasteve COVID-19, sesa vetëm rastet e raportuara pa pasur një mjet të veshshëm.

Tani, studiuesit janë duke gërmuar në të dhëna me një fokus në Efektet afatgjata të COVID-19. Në fillim, studiuesit janë përqendruar në të dhënat e siguruara nga mjetet e veshjes. Një ndryshim shumë më i madh në rrahjet e zemrës në pushim është zbuluar për njerëzit që kishin Covid krahasuar me infeksionet e tjera virale. Ndryshime të dukshme janë zbuluar gjithashtu në hapat e ndërmarrë në ditë dhe në gjumë.

Disa nga këto studime janë ende në vazhdim, në përpjekje për të krijuar një marrëdhënie më të drejtpërdrejtë midis të dhënave të ofruara nga wearables të njerëzve që janë infektuar nga koronavirusi i lumtur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.