Apple Watch mund të zbulojë nëse po mbytemi

Apple Watch Seria 5

Deri më sot, askush nuk dyshon në këtë Apple Watch është ora më e mirë inteligjente që aktualisht mund ta gjejmë në treg, falë modelit të tij dhe veçorive dhe funksioneve të tij të përqendruara në shëndetin, sigurinë dhe mirëqenien e përdoruesve falë sensorit të rrahjeve të zemrës, alarmeve të parregullta të rrahjeve të zemrës, detektorit të rënies ...

Disa ditë më parë, ne botuam një artikull që sugjeronte se Apple mund të zbatonte teknologjinë e nevojshme për të zbuluar nëse përdoruesi është gati për të kanë një sulm paniku. Sot po flasim për një funksion tjetër mjaft interesant që mund të vijë në Apple Watch, një funksion që Apple e ka patentuar dhe që tregon një sistem për të zbulojë nëse përdoruesi po mbytet.

Njerëzit e Cupertino kanë paraqitur një kërkesë të re për patentë në Zyrën e Patentave dhe Markave të Shteteve të Bashkuara, një patentë që shpjegon idenë përcaktoni nëse një përdorues i orës inteligjente po mbytet. Sipas kësaj patente, Apple do të përfshinte një sensor të ri në Apple Watch që mund të zbulojë vëllimin e ujit në mjedis, duke qenë në gjendje të zbulojë nëse qëndrojmë në vend, nëse është ujë shiu, nëse nuk kemi rënë në det, në një pishinë ...

 

Apple Rights Watch

Kjo patentë flet për një sensor që mund të zbulojë ndryshimin midis vëllimit të ujit. Për më tepër, do të duhej informacion nga kalendari ynë për të kontrolluar nëse kishim planifikuar të shkonim në zhytje ose not në agjendë përmes një "konteksti të parashikuar të përdorimit". Ky sensor gjithashtu do të jetë në gjendje të përcaktojë vetitë e ujit, si dhe dendësinë ose toksicitetin e tij. Sikur të mos mjaftonte kjo, do të përdorte gjithashtu pozicionin e përdoruesit për të kontrolluar nëse përdoruesi është në një lumë, pellg, liqen, det për të përcaktuar hapat që duhen ndjekur.

Me të gjitha këto të dhëna, Apple Watch mund të përcaktoni nëse përdoruesi është i sigurt. Nëse nuk është ky rast, ai do të bëjë një telefonatë në shërbimet e urgjencës aty pranë duke u dërguar atyre vendndodhjen e përdoruesit. Siç mund ta shohim, ka shumë faktorë që pajisja duhet të analizojë në mënyrë që të arrihet në përfundimin e besueshëm se përdoruesi po mbytet.

Duke qenë një patentë, nuk do të thotë që në një moment ky funksion mund të shohë dritën, por të paktën është interesante të shohim se si Apple vazhdon të punojë në përmirësimin e funksioneve që na ofron përmes Apple Watch.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.