Apple Watch përjashtohet nga pagesa e tarifave

Produkti Apple Watch KUQ

Presidenti i SHBA Donald Trump vendosi tarifa ekonomike për të gjitha produktet që vinin nga Kina. Apple Watch nuk i shpëtoi prej tyre, fillimisht. Shtë e vërtetë që atëherë ato u ulën në 50% dhe tani lajmi i mirë, të paktën për Apple, është se mund të bësh pajisje përjashtohet plotësisht të tarifave të lartpërmendura.

Pas kërkesës së Apple, Apple Watch përjashtohet nga Tarifat

Vitin e kaluar u themelua Presidenti i Shteteve të Bashkuara tarifat për të gjitha produktet nga Kina. Saktësisht 15% taksë. Apple Watch nuk u kursye, megjithatë u zvogëlua muajin e kaluar falë një marrëveshjeje fillestare tregtare midis Shteteve të Bashkuara dhe Kinës. Tani për tani dhe pas një kërkese nga Apple, Apple Watch përjashtohet nga kjo pagesë tarifore.

Apple i drejtoi kërkesën Përfaqësuesit të Tregtisë të Shteteve të Bashkuara duke këshilluar që Apple Watch «jo me rendesi strategjike as nuk ka të bëjë me 'Made in China 2025' ose programe të tjera industriale kineze. ' Apple gjithashtu tha se ende nuk ka gjetur një burim jashtë Kinës që mund të plotësojë kërkesën e SHBA për Apple Watch.

Kjo kërkesë është aprovuar dhe tani Apple nuk do të duhet të paguaj më shumë për prodhimin e kësaj pajisje në Kinë. Për momentin është një betejë e fituar për kompaninë amerikane, sepse e ka arritur atë në Apple Watch dhe në zgjidhni pjesë të Mac Pro.

Ka ende për të vazhduar luftimet Për shkak se qeveria amerikane i konsideron produktet e tjera të kërkuara në të njëjtën mënyrë, të tilla si iPhone, AirPods dhe të tjerët.

Shumë muaj luftë japin rezultat. Ne ende kujtojmë deklaratat e Tim Cook në të cilat ai i komentoi Donald Trump se kjo taksë do të parandalonte konkurrencën me Samsung nga ju tek ju në luftën teknologjike që kanë të dy kompanitë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.