Ora tjetër e Apple mund të sjellë mbulim satelitor në rast urgjence

Apple Watch me madhësi të re

Mark Gurman i Bloomberg ka komentuar në buletinin e tij online se Apple ka të ngjarë të mendojë të përfshijë mbulimin satelitor në Apple Watch të ardhshëm. Është një funksion që tashmë është përfolur se do të kishte iPhone aktual dhe megjithatë nuk ka qenë kështu. Por Gurman është i sigurt se këtë funksion do ta kenë terminalet e mëposhtme dhe bashkë me të do të transferohet në Apple Watch të re që del në treg. Ky është një lajm i shkëlqyer pasi në rast të mbarimit të mbulimit telefonik, mbulimi satelitor do të hynte në lojë, duke qenë në gjendje të kontaktoni në rast urgjence.

Vitin e kaluar pamë disa thashetheme në të cilat flitej për mundësinë e ekzistencës që iPhone 13 mund të kishte mbulim satelitor. Megjithatë, ai funksionalitet nuk u realizua por pritet që modelet e ardhshme t'i kenë ato. Në këtë rast, funksionaliteti do të zgjerohet në modelet e Apple Watch. Në këtë mënyrë, në rast emergjence, ne mund të kemi dy pajisje që mund të na lidhin me ekipet e urgjencës dhe të mund të japim pozicionin tonë. Edhe nëse nuk kemi mbulim telefoni. 

Gurman mendon se afati i Apple mund të jetë këtë vit ose vitin e ardhshëm, 2023. Qoftë në iPhone apo Apple Watch, teknologjia do të ofronte një alternativë ndaj Garmin inReach Explorer dhe SPOT, komunikues satelitorë me karakteristika të ngjashme. Burimi i këtyre thashethemeve vijnë nga globalstar që në shkurt ai tha se kishte arritur një marrëveshje për të blerë 17 satelitë të rinj për të ndihmuar në fuqizimin e "shërbimeve të vazhdueshme satelitore" për një klient "potencial" dhe të paidentifikuar që i kishte paguar atij qindra milionë dollarë. Apple tashmë është lidhur me këtë kompani. pra bëhet fjalë për lidhjen e pikave dhe duket se e ka bërë Gurman.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.