Organizoni videot tuaja në iPhoto me albume inteligjente

IKONA IPHOTO. Video

Në një moment ju e keni gjetur veten në situatën e dëshirës për të shkarkuar iphone, ipad ose ipod touch në bibliotekën tuaj të iPhoto. Siç e dini, nëse e konfiguroni siç duhet, kur lidhni pajisjen me Mac, automatikisht do t'ju pyesë nëse doni të importoni foto dhe video.

Herët e para që e bëni, ju jepni import dhe prisni që sistemi të mbarojë. Siç e dini, brenda iPhoto fotot dhe videot do të shfaqen të ndara në aq ngjarje sa ju tregoni ose keni konfiguruar në pronat iPhoto.

Problemi i vërtetë me importimin e fotove dhe videove në bibliotekën iPhoto është që programi nuk i ndan automatikisht videot në njërën anë dhe fotot në anën tjetër, ky veprim është një punë që duhet të bëjmë. Ne ju këshillojmë ta bëni atë sa herë që importoni në bibliotekë, sepse nëse jo për një kohë të shkurtër biblioteka do të bëhet një akumulim i madh megabajtësh që do ta bëjë përdorimin e bibliotekës shumë të ngadaltë.

Duhet të theksohet se në iPhoto mundeni krijoni sa më shumë biblioteka që dëshironi me veprimin e thjeshtë të mbajtjes së tastit "alt". Po kështu, nëse kemi disa biblioteka dhe duam të alternohemi midis tyre, ne gjithashtu do ta arrijmë këtë duke shtypur butonin "alt" para se të klikojmë në ikonën iPhoto. Do të marrim një dritare që na lejon të krijojmë dhe hapim bibliotekën që duam.

Le të shkojmë tani që kemi konceptet e mëparshme të qarta për të ekspozuar se si të ndash lehtë këto lloje skedarësh. Procesi konsiston në përdorimin e një tipari OSX të quajtur "krijoni një album inteligjent", i cili, duke konfiguruar siç duhet atë që duam, albumi automatikisht do të krijohet me videot brenda.

Për të bërë një dosje inteligjente, ne hapim iPhoto dhe shkojmë në menunë e sipërme ku klikojmë në "Skedar" dhe më pas në "Album të ri inteligjent". Do të hapet një dritare e vogël në të cilën mund të vendosim kushtet që duam të ketë ai album ose ngjarje që mund t'i zgjedhim në një drop-down. Në mënyrë që ajo të përmbajë videot, ne do t'i themi se duam që ajo të "përmbajë" ".mov" që është shtrirja e videove që kemi importuar. Kur të përfundojmë me vendosjen e kushteve, ai album do të përmbajë automatikisht videot që duam.

VETIT E DOSJES INTELIGJENTE. Video

VETIT E DOSJS INTELIGJENTE 2. Video

Më shumë informacion - ACDSee Duplicate Finder, fshini fotot tuaja kopjuese


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Rodrigo Contreras G dijo

  Por a do të mbesin videot e njëjta në rastin në të cilin janë importuar? Will apo do të zhvendoset plotësisht në dosjen e re?

 2.   Aleks Xhembe dijo

  @ twitter-532611279: disk atyre që i përkasin.

  Dhe një sugjerim, meqenëse ka disa video që nuk janë saktësisht në formatin .mov, unë do të rekomandoja që rregulli është më mirë të jesh "foto është / ky film" kështu që do të mbledhë të gjitha videot në një album të vetëm, pavarësisht nga shtrirja . Ju gjithashtu mund të shtoni një rregull të dytë të "lloji i kamerës është iPhone 5" një tjetër për iPhone 4S, iPad dhe kështu me radhë ... Përshëndetje.