OS X 10.11 dhe iOS 9 do të përmirësojnë stabilitetin dhe sigurinë edhe pse nuk do të ketë ndonjë lajm të dukshëm

OS X 10.11-siguri-qëndrueshmëri-0

Ndërsa OS X Yosemite ishte "një revolucion i vogël" brenda vazhdimësi estetike Me të cilin Apple na ishte mësuar, ajo gjithashtu prezantoi karakteristika të reja të tilla si Handoff, iCloud Drive ose Instant Hotspot. Sidoqoftë, tani objektivi është i ndryshëm me OS X 10.11, zhvilluesit e sistemit do të përqendrohen në përmirësimin e stabilitetit dhe performancës, me karakteristika të reja të sigurisë dhe një ndërfaqe të rinovuar të cilësimeve për të gjithë sistemin siç është njohur falë një filtrimi.

Përveç kësaj pritet që në OS X 10.11 të ketë një ndryshim në tipografi që përkon me atë që është parë tashmë në Apple Watch, domethënë, i mëparshmi do të lihej pas për të lënë vendin në llojin e shkronjave »San Francisco«. Madje flitet për një menu të re të Qendrës së Kontrollit të ngjashme me atë që shohim tashmë në iPhone dhe iPad dhe që tashmë tejkalohet në versionet e para beta të OS X Yosemite por që në fund u vendos që të mos përfshihej.

OS X 10.11-siguri-qëndrueshmëri-1

Ata gjithashtu do të punojnë në sistemin e ri të siguria e nivelit të kernelit dhe se është quajtur "Rootless" për të dy OS X dhe iOS dhe kjo do të kufizonte hyrjen në skedarë të ndjeshëm në një mënyrë të tillë që të garantojë një shkallë të lartë të mbrojtjes ndaj malware-it të ndryshëm dhe përpjekjeve të mashtrimit duke mbrojtur gjithashtu të dhëna konfidenciale. Kjo mund t'i japë komunitetit Jailbreak një shqetësim pasi të paktën në iOS duket se është një tipar i përhershëm ndërsa në OS X ndoshta mund të çaktivizohet.

Përveç kësaj, brenda planit global të përmirësimit të sigurisë që Apple po kryen, ajo do të shkojë një hap më tej duke shndërruar shumë prej saj aplikacionet kryesore të bazuara në IMAP si në OS X dhe iOS, të tilla si shënime, lajmërime ose kalendar, në mënyrë që sinkronizimi të bëhet nën iCloud Drive vendas dhe kështu kriptimi i të dhënave është shumë më i fuqishëm.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jose Fco dijo

  osx tjetër do të quhet os x guantanamo

 2.   Omar Barrera Pena dijo

  Jashtë shakave, unë mund ta imagjinoj atë OS X San Francisco

 3.   Numri 12 dijo

  haha Më pëlqen emri! haha Unë shpresoj se është e qëndrueshme dhe e sigurt, nëse del plot me probleme ... serverat do të mungojnë për kaq shumë meme