Për një kohë të shkurtër, ngarkimi i aplikacioneve iPhone dhe iPad në Mac M1 ishte bllokuar tashmë

iOS në M1

Ditën e fundit 16 ju thamë ndërsa Apple po përgatitej në mënyrë që aplikacionet iPhone dhe iPad të mos mund të ngarkoheshin anash në Mac me M1. Për një kohë të shkurtër, dje, kjo hyri në fuqi dhe askush nuk mund të ngarkonte më aplikacione në Mac me Apple Silicon. Edhe pse kjo ka ndryshuar përsëri dhe ne jemi si më parë, duke pritur që të ndodhë ndërprerja totale.

Kishte fjalë që Apple së shpejti do të fillonte të bllokonte përdoruesit për të ngarkuar aplikacione iPhone dhe iPad në Mac M1s të tyre. Gjatë ditës së djeshme, ky ndryshim mund të shihej tashmë në një moment. Përdoruesit ata nuk mund të përdorin më aplikacione si iMazing për të ngarkuar aplikacione të pambështetura nga iPhone dhe iPad në Mac M1.

Tani, në një lëvizje që nuk kuptohet mirë, kompania është tërhequr dhe për momentin mund të përdorni akoma këto lloj aplikacionesh. Tani, duket si një deklaratë e synimeve dhe ka më shumë gjasa që në një periudhë shumë të shkurtër tashmë të shohim bllokadën përfundimtare. Possibleshtë e mundur që Apple ta ketë përmbysur situatën në mënyrë që të përfundojë lustrimin e disa elementeve. Përfitoni atëherë nëse keni nevojë të përdorni aplikacione si iMazing.

Kujtojmë që Mac-et me Apple Silicon Apple i lejojnë përdoruesit të ekzekutojnë aplikacione iOS dhe iPad në Mac-in e tyre. Sidoqoftë, zhvilluesit mund të zgjedhin të mos lejojnë instalimin e aplikacioneve të tyre në Mac (ose për shkak të strategjisë së tyre të shitjeve ose për shkak se aplikacionet janë akoma ata nuk i kanë janë optimizuar për të ekzekutuar në një kompjuter me kontrollet e miut dhe tastierës). Ky është opsioni që kanë marrë shumë zhvillues, duke bërë ndryshimin e nevojshëm në App Store Connect për të hequr aplikacionin tuaj nga Mac App Store.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.