Për të instaluar shtesa në Google Chrome për Mac duhet ta bëni nga Dyqani i Kromit

dyqan kromi-ueb Duket se filozofia e punës që Apple ka aplikuar për vite me radhë në dyqanet e saj të aplikacioneve do të kryhet nga gjigandët e tjerë të kompjuterave. Siç e dimë të gjithë, një nga gjërat që Apple po kërkonte me krijimin e dyqaneve të aplikacioneve ishte mbajtja e sigurt e sistemeve të saj operative.

Tani Google arrin dhe nga korriku 2015 ata do të zbatojnë një shërbim të ngjashëm për shfletuesin tuaj Google Chrome. Që nga ajo datë, shtesat e vetme që do të jenë në gjendje të instalohen në shfletuesin Google mund të vijnë nga dyqani që do të hedhin në treg, Dyqani i Uebit i Chrome.

Siç e kemi treguar tashmë, ndryshimi për Mac do të bëhet në korrik, ndryshimi është efektiv për Google Chrome në Windows. Tani e tutje, shtesat që përdoruesit do të jenë në gjendje të përdorin në shfletues do të kontrollohen pak më shumë, duke qenë më e kontrolluar mënyra në të cilën gjërat piratohen ose gjërat që nuk janë plotësisht ligjore, për shembull.

Krom-përplasje-karaktere-13-1

Nga ana tjetër, do të kontrollohet që shtesat me origjinë të dyshimtë mund të mbledhin të dhëna nga kompjuterët e përdoruesve që instalojnë Google Chrome. Ne ju kujtojmë se shfletuesi Google Chrome ishte aplikacioni që kishte më shumë kërcënime të sigurisë vitin e kaluar.

Në parim, ne nuk e zbatuam këtë politikë në kanalin e zhvillimit të Windows për t'i dhënë mundësi zhvilluesve. Fatkeqësisht, që atëherë kemi vërejtur një softuer me qëllim të keq që instalon shtesa të padëshiruara jo-dyqane për përdoruesit. Përdoruesit e prekur kanë mbetur me shtesa të dëmshme që vijnë nga një kanal që ata nuk e kanë zgjedhur. Prandaj, nga sot ne do ta sjellim këtë politikë në Windows. Po vjen së shpejti në Mac, në korrik 2015.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.