Përditësoni ose instaloni macOS Monterey të ri nga e para?

Kjo është një nga pyetjet kryesore për miliona përdorues të Mac që janë gati të marrin versionin e ri në kompjuterët e tyre. Nuk ka dyshim se ky është një vendim i rëndësishëm për shumë njerëz dhe është se edhe pse në ditët e sotme versionet e macOS nuk ndryshojnë aq shumë (të paktën midis Catalina dhe Monterey) Po, ne mund të kemi disa mbetje të aplikacioneve, mjeteve ose të ngjashme që mund të dëmtojnë funksionimin e Mac -it tonë.

Personalisht, në secilin nga versionet e reja unë kryej një instalim të pastër ose zero në kompjuterët e mi. IMac im është i vjetër dhe nuk e mbështet më macOS Monterey -in e ri, por sigurisht në rastin tim me kaq shumë teste që bëj në të do të ishte një instalim i sigurt i pastër.

A ka kaluar shumë kohë që nuk i keni përditësuar pajisjet tuaja nga e para?

Kjo është pyetja kryesore në këto situata pasi edhe pse është e vërtetë që Apple nuk rekomandon instalimin nga e para në këtë pikë, ndonjëherë është më e mira kur Ne nuk kemi vënë një version të pastër në Mac tonë për disa vjet. Në çdo rast, vendimi është gjithmonë në duart e përdoruesit, kështu që nuk ka asnjë problem në asnjë rast.

Zakonet e përdoruesve, veçanërisht përdoruesit më veteranë të Mac, është një çështje tjetër. Sot dhe duke parë optimizimin e sistemit operativ të Apple nuk është më aq e rëndësishme ta bëni këtë instalim nga e para por është e mundur që ju ta keni atë zakon çdo herë që vjen një OS i ri dhe prandaj përgjigjja në atë rast është që të vazhdoni me të pasi nuk është aq e vështirë të bësh instalimin e pastër dhe më pak kur e kemi në dorë.

Nga ana tjetër, ka përdorues që nuk kanë dështime në mjete, aplikacione ose vetë sistemit i duhet gjithnjë e më shumë kohë për tu hapur dhe prandaj një instalim në sistemin aktual nuk do t'i dëmtojë ata dhe ndoshta funksionimi i Mac do Siç thashë në fillim Do të varet nga shumë faktorë, por në ditët e sotme nuk është më një detyrim për të kryer një instalim të pastër kur të vijë një version i ri i sistemit. Ajo që është e rëndësishme në këto raste është që para fillimit të përditësimit ose instalimit nga e para të bëni një kopje rezervë në Time Machine.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.