Si të përdorni iBooks në Mac me iCloud Drive

Fjalëkalimi-iBooks

Sot isha në gjendje të shijoja një seancë të shpejtë trajnimi me një bashkëpunëtor i cili, më në fund, ka hyrë edhe më shumë në botën e mollës së kafshuar me blerjen e një Macbook Air 13 inç. Ajo tashmë Unë kisha qenë në botën e Cupertino për disa vjet me një iPad Air të gjeneratës së parë me të cilën ai ka bërë gjithçka në fushën arsimore.

Sidoqoftë, ishte e nevojshme që ai të përdorte një kompjuter sepse në fund të fundit dhe megjithëse Apple këmbëngul në të, iPad ende nuk mund të zëvendësojë MacBook, në asnjë nga modelet e tij. Një nga dyshimet që e sulmuan ishte se si të kishte të gjitha dokumentet tani ka iBooks për iPad por në Mac.

Gjëja e parë që e pyeta është nëse ai kishte kontraktuar hapësirë ​​shtesë në iCloud cloud pasi Apple na jep vetëm 5 GB hapësirë ​​falas. Ajo më tha se kishte punësuar këstin prej 50 GB me një çmim prej 0,99 euro në muaj. Duke qenë se ai plotësonte të gjitha kërkesat, ajo që unë i shpjegova atij ishte si më poshtë:

Kur keni një iPad dhe keni aktivizuar shërbimin iCloud Drive, sistemi iOS dërgon automatikisht të gjithë skedarët PDF që keni në iBooks në iCloud Cloud për t’i sinkronizuar me të gjitha pajisjet që keni me të njëjtën Apple ID të aktivizuar.

Prandaj, gjëja e parë që duhet të bëjmë është të aktivizojmë iCloud Drive në iPad dhe të verifikojmë Cilësimet> iCloud> iCloud Drive se artikulli iBooks është shënuar pasi kjo do të thotë që gjithçka që futni në iBooks të iPad ose iPhone do të shfaqet në Mac kur aktivizoni opsionin.

iCloud-Drive-iBooks

Sapo të kontrollohet iPad ose iPhone, ne shkojmë te OS X iBooks në Mac dhe kur ta ekzekutojmë, gjëja e parë që do të na kërkojë është se le të vërtetojmë me Apple ID për të na pyetur më vonë nëse duam të aktivizojmë iCloud Drive për iBooks siç ju tregojmë në screenshot.

Në fund të procesit do të shohim se si pas disa minutash secili dhe secili prej skedarëve që kemi do të fillojë të shfaqet në ndonjë nga pajisjet brenda aplikacionit iBooks.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.