Përdorni një tastierë dhe mi për dy Mac

teleport-aplikim

A jeni një përdorues me fat që keni dy kompjuterë Mac në shtëpi? Dëshironi të jeni në gjendje të përdorni të njëjtën tastierë dhe mi për të dy? Sot në Unë jam nga Mac do të shohim një aplikacion që na lejon të kryejmë këtë detyrë.

Possibleshtë e mundur që disa prej jush e njohin tashmë këtë aplikacion sepse nuk është i ri, madje ekzistojnë disa të të njëjtit stil që na lejojnë të përdorim të njëjtën tastierë dhe maus midis një PC dhe një Mac.Por sot do të shohim vetëm atë që na lejon të përdorim tastierën dhe miun midis kompjuterëve Mac.

Quhet Teleport dhe është një zgjidhje e mirë për ata përdorues që kanë dy Mac në shtëpi dhe nuk duan të ndryshojnë tastierën sa herë që duhet të shkruajnë në njërën apo tjetrën, gjithashtu na lejon të lëvizim me skedarët tipikë 'drag and drop' nga njëra te tjetra pa nevojë për aplikime të tjera, po, shpejtësia për t'i kaluar ato gjithmonë do të varet nga madhësia e të njëjtave.

Le të shohim se si ta instaloni dhe përdorni këtë aplikacion që duket i ndërlikuar, por që nuk është aspak:

Ne shkarkojmë dhe instalojmë aplikacionin, ai do të na kërkojë leje për ta aktivizuar dhe ne ia japim. Duhet ta përsërisni këtë hap në Mac-et që dëshironi të lidhni dhe duhet ta kemi parasysh se punon vetëm nën të njëjtin rrjet, siç është e dukshme.

teleport-aplikim-1

Ne zgjedhim 'Aktivizo teleportin' dhe 'Ndaje këtë Mac' do të kemi gati Mac-in e parë. Mund të shfaqet një pop-up duke pyetur nëse duam të konfirmojmë përgjithmonë në këtë Mac, ne e pranojmë. Pasi kjo të bëhet në të dy Mac-et, tashmë mund ta shohim në dritare 'Layout' dy tavolinat, ne thjesht duhet t'i tërheqim krah për krah në dritare.

teleport-aplikim-2

Me këtë do të kemi gati të dy Mac-et për të përdorur një tastierë dhe mi të vetëm. Do të shfaqet një mesazh i ri për të dhënë leje dhe ne e pranojmë atë. Ne tashmë e kemi atë në proces!

teleport-aplikim-3

Ky aplikacion punon në OS X Snow Leopard, Lion dhe Mountain Lion. Ilustrimi i fundit në këtë tutorial është origjinal nga faqja e internetit e aplikacionit, për momentin nuk kam dy Mac në shtëpi.

Më shumë informacion - Kombinoni dokumente PDF me njëri-tjetrin me programin Scanner

Lidhje - abyssoft 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Manu dijo

    Nuk funksionon me makineri sepse hyrja për pajisjet hyrëse nuk mund të aktivizohet. Ndonje ide?