Përdorni sistemin NTFS në macOS pa frikë falë Hasleo

Mënyra normale Mac-të tanë nuk janë në gjendje të redaktojnë një hard drive në NTFS. Megjithëse ekziston një mundësi për ta detyruar atë të bëjë një gjë të tillë, nuk është e sigurt se do të funksionojë gjithmonë. Në fakt, ky sistem tenton të japë mjaft gabime. Por ne gjithmonë kemi programe të palëve të treta. Normalisht ato paguhen, por ne ju sjellim një, i cili është plotësisht falas dhe funksional.

Hasleo NTFS është një program me të vërtetë i thjeshtë për t’u përdorur dhe që është i aftë t’i bëjë Mac-et tanë të aftë të redaktojnë disqet e ngurta në sistemin e skedarëve NTFS. Sistemi i krijuar nga Microsoft është i aftë të marrë ndarje të mëdha, por në këmbim kërkon shumë hapësirë ​​të lirë në disk për vete.

macOS nuk mundëson redaktimin e sistemit NTFS

macOS nuk e ka të aktivizuar redaktimin në sistemin e skedarëve NTFS si parazgjedhje, ai është në gjendje ta lexojë vetëm atë. Por mund të detyrohet, megjithëse nuk është shumë e këshillueshme sepse është mjaft e paqëndrueshme dhe dështon në shumicën e kohës, duke shkaktuar dëme të pariparueshme.

Akoma nëse doni të provoni do të duhet të kryeni hapat e mëposhtëm:

 • Hapni një terminal (do ta gjeni në aplikacione -> Shërbimet komunale) Shtypni komandën 'sudo nano / etc / fstab'
 • Shtoni komandën 'LABEL = NAME asnjë ntfs rw, auto, nobrowse' në nano dhe emërtoni skedarin çfarë të doni, duke zëvendësuar NAME me emrin e hard drive.
 • Shtypni dhe mbani të kontrolluar + O më pas, për të ruajtur skedarin ose skedarët dhe kontrolloni + X për të mbyllur nano
 • Nëse disku juaj i ngurtë është i lidhur me Mac-un tuaj, shkëputeni dhe rilidhni atë. Shkoni te Finder, klikoni Go dhe zgjidhni Go to Folder, dhe shtypni '/ Volumes'.

Më mirë sesa kryerja e të gjithë hapave të mësipërm është keni një program të palëve të treta bëni punën tuaj të ndyrë për ju. Nëse është gjithashtu falas, aq më mirë.

Hasleo NTFS do të jetë përgjegjës për krijimin e një shkurtoreje nga shiriti i menusë me të cilin mund të montoni dhe çmontoni disqet e ngurta të editueshme në atë format. Në këtë mënyrë ju gjithmonë mund të mbani me vete një memorie Pendrive ose USB në NTFS dhe të shkëmbeni skedarë të mëdhenj midis Windows dhe Mac.

By default Hasleo, ka mundësuar opsionin për "të zbuluar vetëm vëllimet e NTFS" Pra, nëse doni që ajo të funksionojë edhe me lloje të tjera të formateve, çaktivizoni këtë mundësi. Në atë kohë do të jeni në gjendje të punoni me vëllime në HFS +, APFS, FAT dhe exFAT.

Hasleo ka lëshuar versionin 3.0 e cila është plotësisht në përputhje me macOS Catalina përveç që ka shtuar mbështetje për lëvizjen e skedarëve midis drejtorive të ndryshme dhe ka korrigjuar disa gabime të tjera nga versioni i mëparshëm.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Mauricio Velasquez dijo

  e vërteta është e padobishme, unë nuk mund të transferoj skedarë në pajisjen time të jashtme