Si të përdorni një tastierë Windows në Mac

Sapo të jemi mësuar të përdorim një tastierë për Mac, shpesh është mjaft e vështirë për ne të ndërveprojmë me një tastierë Windows, aq më tepër kur duhet të ndryshojmë edhe sistemin operativ. Tastierat Mac zakonisht nuk janë të disponueshme në të gjitha dyqanet e kompjuterëveAto gjithashtu nuk janë aq të përballueshme sa ato të shitura nga Apple, kohëzgjatja e të cilave është shumë më e lartë në kohë, prandaj çmimi i saj është shumë më i shtrenjtë.

Këtë fundjavë, isha aq i pafat që e lashë djalin tim duke parë filma në Mac me një gotë lëng. Në një moment gota ra në majë të tastierës dhe kur e kuptova ishte tepër vonë për ta rregulluar. Meqenëse nuk kam një dyqan Apple në vendbanimin tim, Unë u detyrova të blej një tastierë Windows nga një dyqan kompjuterash, një tastierë që më shqetësoi plotësisht duke mos ofruar të njëjtat funksione.

Për fat të mirë, Apple na lejon të ndryshojmë konfigurimin e një tastiere, Apple ose Windows, në mënyrë që çelësat të bëjnë funksionet që duam. Në këtë rast për të vazhduar me të njëjtin vendndodhje të çelësave, më duhet që tasti Alt të jetë tasti komandues dhe tasti Windows i tastit Option, për të ruajtur të njëjtën funksionalitet si me tastierën origjinale të Apple.

 • Për këtë unë shkoj Preferencat e sistemit> Tastiera.
 • Brenda menusë së tastierës, klikoni mbi Çelësat e modifikuesit, e vendosur në të djathtën e poshtme të opsioneve të tastierës.
 • Tani i drejtohem Çelësi i opsionit dhe zgjidh komandë dhe në Çelësi i komandës, unë zgjedh alternativë.

Tani butoni Alt në tastierën e Windows do të bëhet Tasti komandues ⌘ në një tastierë Mac dhe butoni Windows në tastierë do të bëhet tasti Alt (Opsion) ⌥ në një tastierë Mac. Në këtë mënyrë unë mund të vazhdoni të përdorni të njëjtin kombinim të çelësave ose funksionaliteteve që na ofron tastiera vendase Mac, por duke e bërë atë në një tastierë Windows, mirë derisa të blej një tastierë tjetër për Mac ose të rregulloj atë që është prishur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   pilar dijo

  Nuk funksionon për mua, nuk mund të kopjoj dhe ngjis si më parë me komandën C komanda V me Alt c dhe alt V të kësaj tastiere të re edhe duke bërë atë që thua ti