Si të përdorni tekstin e këngës në Apple Music me iOS 10

Deutsche Telekom për të ofruar 6 muaj falas Apple Music për klientët e saj

Me ardhjen e iOS 10, aplikacioni Music dhe, më specifikisht, shërbimi i transmetimit të muzikës Apple Music ka marrë një ridizajnim të plotë të ndërfaqes së saj duke përfshirë funksione të reja dhe interesante dhe karakteristikat. Një nga funksionet e reja më të spikatura është aftësia për të parë tekstet e këngëve që po dëgjojmë.

Ky funksion i ri është shumë i dobishëm për të ndjekur këngët tona të preferuara dhe natyrisht, për t'i kënduar ato, edhe nëse nuk e bëjmë si artisti në fjalë (në shumë raste, ne do ta bëjmë edhe më mirë). Sidoqoftë, përkundër dobisë së tij, është e mundur që gjetja e teksteve të këngëve në Apple Music të ri mund të jetë një detyrë disi e komplikuar. Për këtë arsye sot ne do t'ju tregojmë se si të vizualizoni tekstin e këngëve tuaja të preferuara.

Apple Music, tani me tekst të këngës

Me lansimin e sistemit të ri operativ iOS 10, Apple ka ridizenjuar Muzika e Apple. Objektivi kryesor ishte heshtja e kritikave që akuzonin shërbimin për të pasur një ndërfaqe jointuitive që e bënte të vështirë për të hyrë në shumë prej funksioneve të tij ose për të gjetur muzikë të re. Isshtë e vërtetë që kompania ka pasur sukses, por vetëm pjesërisht.

Pavarësisht nëse dizajni i ri na pëlqen pak a shumë, tipari i ri që ju lejon të shikoni tekstin e këngëve nuk dallohet saktësisht për aftësinë e tij të arritjes, megjithëse po për dobinë e tij.

Gjëja e parë që duhet të bëjmë, sado e qartë që të jetë, është të fillojmë të luajmë një këngë. Sapo kënga të luhet në iPhone ose iPad, klikoni në banderolën e këngës, pikërisht mbi shiritin e menusë Apple Music në fund të ekranit, për të hapur kartën individuale të këngës. Nga ky moment, ka dy metoda që do t'ju lejojnë të shihni tekstin e këngës.

Metoda e parë

Si të përdorni tekstin e këngës në Apple Music me iOS 10

 1. Klikoni në simbolin e identifikuar me "tre pika" në këndin e poshtëm të djathtë të ekranit. Ky veprim do t'ju çojë në një menu të plotë me veprime të ndryshme që mund të kryeni në këngën që po dëgjoni (shkarkoni atë, shtoni në një listë dëgjimi, ndani atë, fshini nga biblioteka juaj, etj.).
 2. Zgjidhni opsionin «Letra». Optionshtë opsioni i fundit, pak më poshtë «Ndani këngën». Por mos harroni, jo të gjitha këngët e ofruara në Apple Music kanë akoma në dispozicion tekstet e tyre përkatëse dhe për pasojë, ky opsion do të shfaqet vetëm kur të jenë të disponueshëm tekstet e këngës që po dëgjoni.
 3. Teksti i këngës do të shfaqet në një dritare të re të tejdukshme të mbivendosur mbi dritaren e vetë këngës. Kur dëshironi të ndaloni së shikuari tekstin e këngës, thjesht shtypni "Done" ose "OK" në krye të djathtë të ekranit.

Metoda e dytë

Si të përdorni tekstin e këngës në Apple Music me iOS 10

Personalisht, ky opsion i dytë që duhet të shikojmë tekstet e këngëve tona të preferuara në Apple Music është më intuitiv, i rehatshëm dhe i shpejtë. Le të shohim nëse mendoni njëjtë:

 1. Nga karta individuale e këngës që ata po dëgjojnë, rrëshqiteni atë në fund të ekranit.
 2. Automatikisht, tipari për të cilin po flasim do të shfaqet në pjesën e poshtme.
 3. Klikoni në «Show» dhe teksti i këngës do të shfaqet në të njëjtën mënyrë siç kemi parë në metodën e mëparshme, në një dritare të re të tejdukshme të mbivendosur në dritaren e vetë këngës. Kur dëshironi të ndaloni së shikuari tekstin, thjesht shtypni "Done" ose "OK" në të djathtë të ekranit dhe do të ktheheni në kartën e këngës.

Siç kemi theksuar më parë, aktualisht, tipari i ri i këngëve nuk është ende i disponueshëm për të gjitha këngët dhe albumet e ofruara nga Muzika e Apple. Që kur shërbimi u njoftua në Konferencën e fundit në botë për Zhvilluesit, Apple vazhdon të punojë dhe gjatë gjithë fazës së testimit beta numri i teksteve të këngëve është rritur ndjeshëm dhe do të vazhdojë ta bëjë këtë me një ritëm të mirë. Pra, nëse nuk mund ta gjeni atë që dëshironi, mos e humbni shpresën, së shpejti do të jetë në dispozicion.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jimmy Imac dijo

  ... dhe unë them, pavarësisht nga muzika me mollë apo nga pasuria, si i shoh tekstet e këngëve të mia të futura në iphone tim dhe që i kam futur në itunes një nga një në skedën e informacionit dhe tekstit. Apo është që teksti ka mbetur për ata që paguajnë  muzikë?

  1.    Jose Alfocea dijo

   Përshëndetje xhimi Shërbimi i tekstit të këngës, si i tillë, është pjesë e pajtimit në Apple Music. Në teori (nuk e kam provuar sepse nuk vë tekste si ti përmes iTunes) duhet të jesh në gjendje të shikosh ato tekste në këngët në bibliotekën tënde që i ke transferuar në iPhone nga iTunes. Përndryshe, do të ishte një pu great e mrekullueshme. punë, megjithëse asgjë nuk do të më habiste. Nëse e bëni provën dhe na tregoni, ne do të jemi shumë mirënjohës.

   1.    jimmyimac dijo

    Epo, ajo që më është thënë nuk del as me këngët e mia dhe se i kam si gjithmonë dhe gjithmonë kanë punuar për mua në iphone tim me të gjitha versionet e iOS. Tani ata kanë vendosur një gjë të re në itunes në skedën e tekstit, më lejoni të shpjegoj, ju klikoni në një këngë, merrni informacion, skedën e tekstit dhe ka një mundësi për ta shënuar atë si "tekst të personalizuar", ku unë marr tekstin që unë kanë hyrë manualisht, Nëse zgjidhni kutinë "teksti i personalizuar", shfaqet një paralajmërim që thotë "teksti nuk është i disponueshëm, nuk ka tekst për këtë këngë", kur e kontrolloni përsëri kutinë, shfaqen tekstet tuaja të personalizuara, kështu që unë nuk Unë nuk kuptoj asgjë. Unë nuk e kuptoj atë në iphone tim në asnjë mënyrë.