Disa përdorues raportojnë probleme me FaceTime ose Mesazhet pas azhurnimit në OS X 10.11.4

Mesazhe Facetime-OS x 10.11.4-Probleme-0

Duket se Apple kohët e fundit nuk ka rafinuar gjithçka që programi i saj duhet dhe ato që në fillim dukeshin raste të izoluara, janë rritur gjatë 48 orëve që ka qenë në dispozicion për shkarkim versioni i fundit i OS X El Capitan 10.11.4. Unë jam duke iu referuar posaçërisht një numri në rritje të përdoruesve të cilët nuk janë në gjendje të hyjnë në iMessage dhe FaceTime pas azhurnimit në OS X 10.11.4.

Tashmë ka disa postime të hapura në forume mbështetëse të Apple përveç disa ankesave në botime të tjera dhe në rrjetet sociale. Unë e kuptoj sinqerisht se disa shqetësime mund të shfaqen gjithmonë, por ato janë botuar deri më sot shtatë versione beta publike, e cila u ofron zhvilluesve mundësinë e korrigjimit të gabimeve globalisht duke pasur parasysh numrin e përdoruesve të regjistruar në këtë lloj programi beta, disa dështime specifike janë të kuptueshme (asgjë nuk është perfekte), por gabimet e hyrjes në aplikacione aq të rëndësishme sa Mesazhet ose FaceTime… nuk ka komente.

Mesazhe Facetime-OS x 10.11.4-Probleme-1

Shumica e ankesave vijnë nga përdoruesit që kanë kryer një instalim të ri të OS X, gjë që kërkon identifikohuni me kredencialet tuaja për të përdorur shërbimet FaceTime dhe IMessage. Kur përpiqem të identifikohem, unë kam një gabim duke thënë 'Nuk arriti të identifikohem. Ju lutemi kontrolloni lidhjen tuaj të rrjetit dhe provoni përsëri »ose asgjë nuk ndodh pasi të vendosni Apple ID dhe fjalëkalimin.

Një nga përdoruesit që bleu një MacBook komentoi:

Dje bleva një MacBook Pro të ri 15 inç nga Apple Store. Jashtë kutisë kishte të instaluar OS X version 10.11.1, por megjithatë nuk mund të hyja në llogarinë time iCloud me Apple ID-në time. Kështu që unë duhej të kapërceja atë pjesë të konfigurimit fillestar. Sapo të hyja brenda sistemit, unë duhej të hyja në preferencat e iCloud për t'u identifikuar, duke qenë në gjendje të shihja shënimet, përkujtesat ose preferimet e Safari. Por unë kam të njëjtin problem: nuk mund të hyj në Messages ose FaceTime.

Klientët e prekur nuk kanë qenë në gjendje të lidhen që kur ata azhurnuar në OS X 10.11.4 Dhe deri në atë moment, nuk ka zgjidhje përfundimtare në dispozicion për të zgjidhur problemin. Kjo nuk do të thotë që të gjithë klientët që kanë instaluar pastër OS X ose që kanë blerë një Mac të ri preken, e vetmja gjë që është e qartë është se nuk ka një model të qartë pse ndodh kjo.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

7 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   ionfrehley (@ionfrehley) dijo

  Jo vetëm Facetime dhe Message, në rastin tim ishte më keq pasi azhurnimi i Bluetooth ndaloi së funksionuari, Apple i shkëlqyeshëm, shyqyr që kisha një trackpad dhe kabllo të mjaftueshëm rrufe për të rikthyer gjithçka në rregull. Miu Magjik, me mire mos komento. Si dreqin keni ndërmend të përdorni miun nëse duhet të lidhni kabllon e rrufesë poshtë. Pa koment. E kuptova që një azhurnim ka për qëllim të përmirësojë përvojën e përdorimit të pajisjeve, jo krejt e kundërta, pas muajsh që provuan këtë azhurnim përpara se ta bënin publik, ata nuk e ofrojnë këtë. Shko katastrofë. Unë jam i kënaqur me iMac por ky lloj gabimi nuk duhet të ndodhë.

 2.   Mary dijo

  A e dini tashmë një zgjidhje?

 3.   Xavier dijo

  Përshëndetje, unë e kisha këtë problem në macbook pro 2011. Unë kam qenë në gjendje ta rregulloj atë. Unë rekomandoj të shkoni te cilësimet e datës dhe orës dhe të kontrolloni zonën kohore në të cilën është konfiguruar. Unë jam nga Kili dhe kjo kohë për disa arsye të çuditshme ndryshoi në zonën kohore të Cupertino në Kaliforni .. jo vetëm që koha ndryshoi (të cilën unë e vendosa në manual para se ta kuptoja) por kjo po ndikonte në hyrjen e iMessage. kontrolloni nëse është i njëjti problem në kompjuterët tuaj. Pershendetje!

 4.   Toni dijo

  Përshëndetje të gjithëve, në rastin tim, dhe pas instalimit të El Capitan, kur përpiqem të ekzekutoj gjetësin e plotë (më kërkon fjalëkalim), zgjat të gjitha skedat në shiritin e menusë, por pas 1 sekondë kthehet në gjetësin e thjeshtë, si Rrjedhimisht nuk mund ta hap gjetësin edhe me fjalëkalimin e saktë. Nga ana tjetër, unë kam kryer disa instalime, por pa sukses, a di dikush se si të heqë fjalëkalimin nga gjetësi në mënyrë që ajo të hapet plotësisht? Faleminderit

 5.   Armin dijo

  Përshëndetje, unë kam një mbp nga 2012 dhe nuk mund të hyja në iMessage dhe FaceTime. Kështu që unë ndryshova cilësimet e kohës dhe të gjitha të mirat.

 6.   andreue1999 dijo

  Unë kam të njëjtin problem, por unë e ndryshoj kohën dhe mbetet e njëjtë, a mund të më ndihmojë dikush?

 7.   Francisco Gutierrez dijo

  Unë gjithashtu e kisha këtë problem ("Vërtetimi dështoi" kur hyni në iMessage), i cili filloi pas një azhurnimi të sistemit operativ.

  Pas shumë etiketash telefonike të mbështetura nga Apple kjo funksionoi:

  1. Terminal i hapur
  2. Futni këtë komandë: 'sudo rm / Library / Preferences / com. apple.apsd.plist '
  3. sudo do të kërkojë fjalëkalimin tuaj
  4. Rinisni kompjuterin tuaj

  com.apple.apsd.plist është skedari i vetive për shërbimin e njoftimit të shtypjes të Apple. Kjo komandë do të heqë ato veti; ato do të rikrijohen sa më shpejt që të hyni në FaceTime ose iMessage.