Përfitoni nga funksionet e fshehura të ofruara nga butoni Alt

Si rregull i përgjithshëm, djemtë nga Cupertino pëlqejnë t'i mbajnë gjërat e thjeshta, një karakteristikë që ka karakterizuar gjithmonë si pajisjet ashtu edhe sistemet e tyre të funksionimit. Ndërsa përdorim Mac-in tonë, ne jemi mësuar të kryejmë detyra gjithmonë duke ndjekur të njëjtën rrugë, megjithëse macOS gjithmonë na ofron mënyra të ndryshme për të shkuar në të njëjtin vend. Një nga çelësat që na jep më shumë lojë në macOS është çelësi opsion / alt, me të cilat mund të kemi qasje në menu që përndryshe do të ishte e pamundur. Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë se ku mund ta përdorim këtë çelës për të ruajtur disa hapa gjatë kryerjes së detyrave tona të zakonshme.

Në shiritin e menusë

Kur klikojmë në butonin e lidhjes Wi-Fi, macOS na tregon informacion në lidhje me rrjetet Wi-Fi që na rrethojnë, si dhe na ofron mundësinë e lidhjes me rrjete të tjera afër pajisjes sonë. Por nëse shtypim ikonën në kombinim me tastin alt, mund të shohim se si ne marrim të gjitha detajet e lidhjes sonë të internetit, e pajisjes sonë të lidhjes, shpejtësia, shpejtësia, kanali i përdorur, lloji i lidhjes ...

Në Gjetës

Gjetësi është një tjetër nga vendet ku mund të marrim informacion shtesë nëse klikojmë në menutë e ndryshme në kombinim me tastin alt. Duke klikuar në butonin alt në menunë File, menunë në rënie Do të na ofrojë mundësi të reja dhe të ndryshme sesa nëse e shtypim pa kombinimin e këtij tasti. E njëjta gjë ndodh në menunë e redaktimit si në menunë e pamjes. Këto menu të fshehura janë të disponueshme vetëm në shërbimet e sistemit, pasi që as në Safari dhe as në aplikacione të tjera të saj nuk mund të qasemi në ndonjë menu tjetër të fshehur duke klikuar në butonin alt kur klikoni në miun.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.