Përfitoni sa më shumë nga kamera juaj iPhone

Ky artikull do të jetë i vjetruar për disa muaj me botimin e iPhone 6, çfarë do të vijë plot përmirësime në aplikacionin vendas të kamerës suaj. Por, për ata prej jush, si unë, që keni një iPhone më të vjetër dhe dëshironi të merrni maksimumin nga kamera, do të gjeni disa këshilla për të përfituar nga të gjithë potencialin që keni në duart tuaja.

1. Hyni

Së pari, për të thënë që iPhone praktikisht është bërë një zgjatim i vetvetes, ne e marrim atë kudo që të shkojmë dhe e kemi gjithmonë në dorë. Megjithatë, Po sikur ta zbatonim këtë në fotografi? Ne mund të mësohemi që gjithmonë të kemi qasje në kamerë nga ekrani i kyçjes. Kjo do të na kursejë disa sekonda e vlefshme kur momenti që do të kapim është diçka kalimtare. Ose nëse kjo nuk është e mundur, mbani mend gjithmonë atë kamera është e arritshme nga qendra e kontrollit të pajisjes sonë.

ekrani i bllokuar-ios-7

 2. Sheshi vetë

Një tjetër mjet shumë i dobishëm, këtë herë kur inkuadrimi është i juaji rrjet që sjell aplikacioni. Mund të aktivizohet në cilësimet e filmit dhe kamerës (Cilësimet / Fotot dhe Kamera) dhe është një mjet shumë i dobishëm kur bëni fotografi të drejtpërdrejta, na jep një rrjet që duhet ta rreshtojmë sipas dëshirës me ndonjë element të mjedisit të fotografisë.

kamera rrjeti-iphone

 3. Mos lejoni që pulsi juaj të dridhet

Një tjetër element kryesor për një fotografi nga një pajisje e lëvizshme është stabiliteti, Do të jetë disi e komplikuar duke marrë parasysh që iPhone është relativisht i vogël dhe mbi të gjitha, shumë i lehtë. Për të zgjidhur këtë problem në treg ato kanë ekzistuar për një kohë të gjatë Tripodë, me madhësi dhe lartësi të pafund të adaptuara për iPhone. Por nëse, si njerëzit e zakonshëm, nuk e keni këtë enë, gjithmonë mund të mendoni se jeni një snajper gati për të qëlluarPrandaj merrni frymë thellë dhe merrni frymë pak nga pak.

trekëmbësh iphone 5

 4. Llogaritni

Koha e grilave. Mos u trembni, është vetëm koha që duhet për të marrë fotografinë, milisekondat që kalojnë midis hapjes dhe mbylljes së qepenit të kamerës. Ky është një koncept që mund të rregullohet në kamerat profesionale. Jo në iPhone (për tani) . Por ne mund t'ju japim disa këshilla të dobishme, duhet ta dini se ajo që shohim në ekran ka një vonesë të caktuar (e parëndësishme) përkundër asaj që kamera po "sheh". Nga ana tjetër, momenti kur iPhone në të vërtetë bën fotografi është kur ne ndalojmë shtypjen e butonit të zjarrit, pse duhet të bëhet në një farë mënyre të shpejtë dhe të qetë për të shmangur, pra, që kamera të dridhet.

 5. Ndriçoni

Dritë. Isshtë një komponent thelbësor në të gjitha fotografitë dhe megjithëse kamera iPhone sillet mjaft mirë në situata me dritë të dobët, gjithmonë dhe për shkak të madhësisë së vogël të sensorit, cilësia gjithmonë do të jetë më e mirë kur objekti / peizazhi / personi / çfarëdo që duam të fotografojmë është ndriçuar Nga ku? Epo, mundësisht burimi i dritës duhet të jetë pas nesh.

 6. Më shumë dritë?

Blici. Zakonisht përdoret në kushte të ndriçimit të ulët për të nxjerrë në pah atë që gjejmë në plan të parë në fotografi, por gjithashtu ne mund ta përdorim atë gjatë ditës, Për shembull për të ndriçuar hijet që një burim tjetër drite po shkakton, për shembull, nëse fotografojmë një fytyrë në diell, ajo do të prodhojë hije që projektohen në të, nëse përdorim blic, ato hije do të ndriçohen nga drita e saj dhe kështu ne do të përmirësojmë të gjithë fytyrën, jo vetëm të ndriçuar nga dielli.

Iphone 5S flash

7. HDR

Kombinuar me blicin mund të përpiqemi të aktivizojmë modalitetin HDR të kamerës, kështu do të marrim një Fotografi me ngjyra shumë të gjalla dhe shumë detaje.

8. Afrohuni

Kurre kurre, Ne kurrë nuk duhet të përdorim zoom dixhitalE gjithë kjo që bën është të zmadhojë madhësinë e pikseleve me pasojë humbjen e cilësisë dhe detajeve në fotografi. Për ta furnizuar këtë, kur është e mundur duhet t’i afrohemi objektit ose, duke dështuar, zgjidhni të përdorni programe retushimi të fotove për të arritur të njëjtin efekt.

 9. Retushoni pa e tepruar

Duke folur për Aplikimet, rekomandohet shumë që të keni një koleksion i gjerë i aplikacioneve kushtuar retushimit të fotove, tashmë përfshijnë një aparat fotografik  "Vet" ose thjesht i kushtohen retushimit. Në këtë mënyrë ne mund të kryejmë funksionet që në fillim i mungojnë kamerës tonë amtare iPhone.

aplikacione të retushimit të iphone

Këto janë disa këshilla, shumë themelore, por që funksionojnë vërtet të gjitha mënyrat e disponueshme të fotografisë në iPhone. Gjithsesi, me ardhjen e iTelefoni 6 dhe iOS 8, ne do të shohim një përparim shumë të rëndësishëm për sa i përket këtij lloji të fotografisë. Shiko

 

 

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.