Përkthe faqet e internetit në Safari edhe në macOS Catalina

ekspeditë gjuetine

Ne jemi disa mijëra përdorues që fatkeqësisht u lanë jashtë azhurnimit të macOS Big Sur në kompjuterët tanë, dhe kjo na bën të humbasim disa nga opsionet që ky sistem i ri operativ ka implementuar, si p.sh. përkthimin e faqeve të internetit në shfletuesin Safari.

Në shumë raste na kërkohet përkthimi i menjëhershëm i Safari dhe kemi disa mundësi për të. Ato janë direkt aplikacione ose shtesa që shtohen në Safari dhe që ju lejon të përktheni çdo faqe në internet me lehtësi dhe shpejt disa prej tyre kanë një kosto por të tjerët janë falas.

Meqenëse nuk duam të zgjatemi me këtë temë të aplikacioneve, ne do të tregojmë disa prej tyre që ekipi i Soydemac përdor në baza ditore. E para është Përkthe për SafariNe kemi folur tashmë për këtë aplikacion në raste të mëparshme dhe na duket se është një aplikacion i shkëlqyeshëm dhe i lehtë për t'u përdorur për ata që kanë nevojë ose duan të përkthejnë faqet e internetit të çdo gjuhe në shfletuesin Apple. Ky aplikacion ka një kosto prej pak më shumë se 5 euro, por secili prej tyre ia vlen.

Përkthe për Safari (Lidhja e AppStore)
Përkthe për Safari4,99 €

Nga ana tjetër, një tjetër prej aplikacioneve ose më mirë shtesa që ne përdorim përkthimi i faqeve të internetit në Safari është mat. Përkthejeni në clipboard tregoni përkthimin fonetik, domethënë përdorni shumë shkurtore siç është klikimi i dyfishtë në Safari për të përkthyer, zgjidhni tekstin dhe përkthyer, shtoni titra, përdorni një dritare që shfaqet ... Opsionet e ofruara nga mate janë i pafund

Përkthyesi Mate (Lidhja e AppStore)
Përkthyes Mate29,99 €

Në këtë rast çmimi rritet në 32,99 € por është me të vërtetë një shtrirje e mirë Safari kur bëhet fjalë për përkthimin. Ka disa zgjidhje dhe shumë mundësi që lejojnë përdoruesin të përkthejë një faqe në internet në një mënyrë shumë të thjeshtë, efikase dhe të shpejtë.

Deri tani ju e dini nëse keni mbetur jashtë macOS Big Sur mos u shqetësoni se keni alternativa interesante për të përkthyer të gjitha faqet e internetit tuaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.