Përkthimi i menjëhershëm fillon të vijë në Skype, duke u bashkuar me PowerPoint në fillim të vitit 2019

Skype

Skype është, pa dyshim, aplikacioni më i përdorur për thirrjet videoEpo, megjithëse aktualisht i përket Microsoft-it, ai ende ka karakteristika të shkëlqyera, dhe më interesantin, pajtueshmëri të plotë me praktikisht çdo sistem operativ, që do të thotë se shumë njerëz e kanë të instaluar.

Pikërisht për këtë arsye, herë pas here shohim se si ata nga Redmond nisin azhurnimet me karakteristika të reja, dhe kësaj here ka mbërritur diçka që shumë njerëz e prisnin, dhe nuk është asgjë tjetër përveç përkthimit në kohë reale.

Dhe po, kjo do të thotë që ju mund të bisedoni pa ndonjë problem në Spanjisht, dhe automatikisht dhe menjëherë, personi tjetër mund të shohë përkthimin në anglisht ose një mori gjuhësh të tjera i pajtueshëm, duke marrë parasysh që keni Skype të azhurnuar, falë inteligjencës artificiale dhe përkthyesit të Microsoft, si kanë raportuar publikisht:

Sot, Skype bashkohet me botën në festimin e Ditës Ndërkombëtare të Kombeve të Bashkuara për Personat me Aftësi të Kufizuara me fillimin e thirrjeve për titra të përkthimeve të drejtpërdrejta. Kjo veçori e re funksionon në versionin e fundit të Skype për thirrje individuale me një mik, koleg ose ndonjë numër telefoni, si dhe në thirrjet në grup me një ekip pune ose grup miqsh. Karakteri i titrave dhe titrave drejtpërdrejt ofron një përvojë më gjithëpërfshirëse për të gjithë anëtarët e komunitetit Skype, veçanërisht ata që janë të shurdhër ose të dëgjuar.

Për të demonstruar angazhimin tonë për përfshirje, ne gjithashtu do të botojmë përkthime që mbështesin më shumë se 20 gjuhë dhe dialekte në javët e ardhshme. Pavarësisht nëse jeni duke mësuar një gjuhë të re, po përpiqeni të kuptoni mikun tuaj nga e gjithë bota, ose po merrni pjesë në një takim që nuk është në gjuhën tuaj amtare, përkthimet tona të reja do t'ju ndihmojnë të qëndroni të azhurnuar. Sapo të aktivizoni përkthimet përmes një konfigurimi të thjeshtë, do të jeni në gjendje të lexoni titrat në gjuhën e zgjedhur në secilën thirrje.

Siç mund ta shihni, do të ishte shumë shpejt kur mund ta mundësojmë këtë funksion për shumicën e gjuhëveMegjithëse nëse tashmë keni të instaluar versionin më të fundit të Skype, mund të shihni se tipari në fjalë është tashmë aktiv, kështu që mund të filloni ta përdorni në disa raste specifike nëse dëshironi.

Në mënyrë të ngjashme, në një tjetër botim i tij, kanë njoftuar gjithashtu se kjo karakteristikë së shpejti do të vijë në PowerPoint, platforma e prezantimit të Microsoft Office, duke dhënë mundësinë e përkthimit të një prezantimi të tërë në një gjuhë tjetër me vetëm disa klikime, ose marrjen e audios nga mikrofoni dhe shtimin automatik të titrave:

Duke u mbështetur në suksesin e shtesës PowerPoint Presentation Translator, sot ne njoftuam planet për të nisur titra të drejtpërdrejtë amtare dhe nëntituj për PowerPoint në fillim të vitit 2019, duke i bërë prezantimet më përfshirëse dhe tërheqëse për të gjithë audiencat.

  • Titrat dhe nëntitujt drejtpërdrejt sigurojnë transkriptime në kohë reale të fjalëve të folura të një prezantuesi që shfaqen në ekran në të njëjtën gjuhë ose në një gjuhë tjetër.
  • Në fillim, ne do të mbështesim njerëzit që paraqiten në një nga 10+ gjuhët e folura dhe ata që shfaqin titra në ekran në një nga gjuhët e tekstit 60+.
  • Opsioni i aksesorëve vazhdon të ekzistojë dhe nuk do të ndërpritet, pasi ne e dimë që admirohet shumë nga shumë njerëz.

Në këtë mënyrë, siç mund ta shihni, shumë shpejt do të kemi këto përkthime interesante inteligjente nga Microsoft praktikisht në të gjitha aplikacionet e saj, kështu që ato nuk do të jenë fare të disponueshme për Mac pa asnjë problem.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.