Përkthyesi Universal do t'ju ndihmojë të kuptoni gjithçka më mirë

universal-përkthyes-0

Nëse disa ditë më parë ju kemi treguar një mënyrë për ta marrë përktheni faqet ose tekstet tuaja të preferuara në gjuhën tuaj në një mënyrë të thjeshtë përmes Automator me një shërbim të thjeshtë. Sot do të arrijmë të njëjtin rezultat por në formë aplikacioni Me emrin e Përkthyesit Universal, ai integron më shumë mundësi kur bëhet fjalë për menaxhimin e këtyre teksteve, të tilla si të qenit në gjendje të ndryshoni madhësinë e shkronjave dhe ta përshtatni atë më mirë me pamjen ose shijen tonë, ndër shumë të tjera.

Ka edhe mundësi të tjera për t'u përdorur si përkthyes dhe imagjinoj që të gjithë do t'i njihni deri tani, më e famshmja do të ishte përkthyesi i Google ose ndonjë shërbim tjetër i integruar në një faqe në internet dhe që gjithashtu na ofron mundësi përkthimi, të cilat edhe pse janë po aq të vlefshme, nuk duken aq të plota.

Ndërfaqja e propozuar nga Universal Translator është minimaliste dhe integron opsionet e nevojshme për të qenë në gjendje të nxjerrim më shumë nga vetë programi dhe që "Administrim" më i lehtë i atyre përkthimeve. Opsione të tilla si të preferuarat ku mund të ruhen tekste që janë përkthyer tashmë dhe që ne e dimë se do të na duhen më vonë ose që përdorim shumë në gjuhë të ndryshme.

universal-përkthyes-1

Do të kemi gjithashtu mundësinë të përdorim një fjalor për më shumë se 50 gjuhë të disponueshme me mundësi për të përkthyer fjalën specifike nga anglishtja në të gjitha gjuhët por megjithatë është e mundur vetëm nga të gjitha gjuhët në anglisht, kështu që nëse duam të shohim kuptimin e një fjale në spanjisht për shembull dhe si është përkthyer në një gjuhë tjetër, ne nuk do të jemi në gjendje ta zbatojmë atë përveç nëse gjuha është anglisht i zgjedhur.

universal-përkthyes-2

Unë kam provuar fjalë të ndryshme dhe e vërteta është se ajo akoma dështon pasi nuk i gjen dot, kështu që në këtë pikë i kanë akoma punojeni edhe pak. Për ta shkarkuar mund ta bëni falas nga dyqani i aplikacioneve Mac me një peshë prej vetëm 0.8 MB kështu që nëse e rregullojnë atë defekt në fjalor, do të ishte një mundësi për t'u marrë parasysh.

Më shumë informacion - Përkthe tekstin me Automator në OS X

Aplikacioni nuk është më i disponueshëm në App Store

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.