Përmbledhje e risive të prezantuara nga Apple në fjalën kryesore të 21 Marsit

iPad pro 9.7-iPhone SE-Kryesore Apple-Apple Watch-0

Dje ishte një ditë e ngarkuar për sa i përket lajmet dhe azhurnimet e softverit është i brengosur dhe është se Apple përveç paraqitjes së lajmeve të tilla për sa i përket pajisjes hardware, ajo gjithashtu lëshoi ​​disa azhurnime mjaft interesante për të gjithë kompjuterët e saj, domethënë nga linja Mac me OS X 10.11.4 përmes pajisjeve mobile me iOS 9.3 ose madje edhe Apple Watch ose Apple TV me watchOS 2.2 ose tvOS 9.2 përkatësisht.

Sido që të jetë, gjatë prezantimit aspektet rreth Kujdesi për mjedisin ku Lisa Jackson (Nënkryetar i politikave mjedisore dhe marrëdhënieve shoqërore), përveç që fliste për energjitë e rinovueshme të përdorura nga kompania për të furnizuar me qendrat e saj të të dhënave, njoftoi një robot kurioz të aftë të çmontonte një pjesë copë iPhone për riciklimin e mëvonshëm pa hedhur poshtë asnjë përbërës . Sidoqoftë, është më mirë që të shihni videon e fjalës kryesore që unë lë më poshtë, në mënyrë që ta kontrolloni vetë.

https://www.youtube.com/watch?v=gltuuBU_f-0

Por otro lado përveç robotit dhe mjedisitShëndeti u diskutua gjithashtu me një kornizë të re për zhvilluesit dhe studiuesit e quajtur CareKit që bashkohet me HealthKit për të përmirësuar aplikimin e tij me pacientët duke mbledhur të dhëna dhe duke krijuar aplikacione që ndihmojnë në shërimin e këtyre pacientëve.

iPad pro 9.7-iPhone SE-Kryesore Apple-Apple Watch-1

Kishte gjithashtu një prezantim të shkurtër të rripave të rinj për Apple Watch dhe një rënie të çmimit fillestar për pajisjen deri në 299 dollarë, një lëvizje që përgjigjet nga këndvështrimi im për një përpjekje për të hequr të gjitha stoqet për prezantimin e gjeneratës së dytë në shtator. Sigurisht që me prezantimin e këtyre shiritave u përmend edhe versioni i ri i watchOS 2.2 tani i disponueshëm për shkarkim me përmirësime të ndryshme, më e rëndësishmja është ajo që përmend Maps.

iPad pro 9.7-iPhone SE-Kryesore Apple-Apple Watch-2

Nga ana tjetër, iPhone gjithashtu mirëpriti një anëtar të ri në familjen e tij, iPhone SENë thelb një iPhone 5s për sa i përket dizajnit, por me pjesët e brendshme të iPhone 6s disi të mbuluara pasi nuk ka 3D Touch ose Touch ID të gjeneratës së dytë, megjithatë ai krenohet me AU CPU të ri, 2Gb RAM ose kamerën e re prej 9 Mpx ndër të tjera «Risitë». Ashtu si me Apple Watch, Apple gjithashtu prezantoi versionin e saj të ri të sistemit operativ duke ardhur në versionin iOS 9.3 me lajme si NightShift, fjalëkalim në Shënime dhe përmirësime të tjera në performancën dhe stabilitetin.

iPad pro 9.7-iPhone SE-Kryesore Apple-Apple Watch-3

Siç pritej, Apple gjithashtu paraqiti një format të vogël iPad Pro, që është, me një diagonale e ekranit prej 9,7 inç, standardi për të gjithë familjen iPad deri në mbërritjen e iPad Pro origjinal 12,3 inç. Ky iPad i ri ruan të gjitha karakteristikat e vëllait të tij më të madh, por në një format më të vogël.

OS X 10.11.4-beta 2-0

 

Ne vazhdojmë me Mac-et, të cilët gjithashtu morën një azhurnim të sistemit të tyre operativ në Versioni OS X 10.11.4 që përfshin pajtueshmërinë midis Mesazheve dhe dërgimin e fotove të animuara nga Fotografitë e Drejtpërdrejta. Ashtu si në iOS 9.3, aplikacioni Notes është gjithashtu i mbrojtur me fjalëkalim (në rastin e iOS 9.3, me Touch ID), në mënyrë që askush përveç nesh të mos mund të përdorë informacionin e ruajtur atje. Aplikacioni Notes është gjithashtu i aftë importo shënime me Evernote dhe imazhet si RAW tani funksionojnë më mirë në aplikacionin Fotografitë.

Dosjet-tvos-appletv 4-1

Më në fund nuk mund ta harronim Apple TV, i cili lëshuar versionin tvOS 9.2 me veçori të reja të tilla si pajtueshmëria me Live Photos, të cilat tani mund t'i shihni në ekranin e lidhur me Apple TV. Përveç kësaj, mundësia për të organizuar aplikacione të të njëjtit lloj në dosje ose shtypje zëri, e gjithë kjo së bashku me pajtueshmërinë e lidhjes së tastierave pa tel përmes Bluetooth.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   dora dijo

  dhe macbook për kur?
  ka laptopë me një procesor skylake në treg, por jo nga apple.
  dhe misteri dhe pritja po luhen si një shaka