Përmirësime të jashtme të pajtueshmërisë së GPU-së në macOS 10.13.4 beta e parë

Versioni i macOS 10.13.4 premton të sjellë lajme të shkëlqyera, nëse marrim parasysh sasinë e lajmeve të paraqitura në beta-n e parë të sistemit operativ. Ne pritet të shohim versionin përfundimtar të azhurnimit të ardhshëm të qëndrueshëm të macOS në pranverë, dhe deri tani Apple ka një version të qëndrueshëm të sistemit operativ.

Këtë herë, ne flasim për karakteristika të reja në pajtueshmërinë e konfigurimeve të jashtme GPU. Prandaj, nëse vlerësoni një shtesë të këtyre karakteristikave për të përmirësuar performancën e MacBook Pro tuaj në aspektin e performancës së një karte grafike kur punoni në desktopin tuaj, këtu është një lajm i rëndësishëm.

Përmirësimet më të dukshme të vërejtura në këtë beta janë si më poshtë:

 • Ne mundemi lidhni GPU-në tonë të jashtme, nuk ka nevojë të dilni. Ne e lidhim atë sikur të ishte një më shumë periferik.
 • Në shiritin e sipërm të detyrave, gjejmë një buton i ri, i cili na lejon të nxjerrim GPU.
 • Versioni beta i macOS 10.13.4 tani njeh saktë Radeon Vega 64 GPU në informacionin e sistemit.
 • Optimizimi vjen në funksionimin e GPU-ve të lidhura. Tifozët e GPU-së Vega 64 nuk funksionojnë më me shpejtësi të plotë.

Në çdo rast, Apple duhet të përmirësojë funksione të tjera, për të siguruar atë shërbim cilësor, pasi përdoruesit që përdorin këto funksione zakonisht janë profesionistë. Ato janë temat që lidhen me: stabilitet, rERFORMANCA të grafikut dhe përmirësimeve në kohën e kontrollit të ekranit të brendshëm.

Operacioni është përgjithësisht i saktë, por ka akoma shumë gjëra për të përmirësuar me implementimin e këtyre GPU-ve të jashtëm në ekosistemin Mac. Sidoqoftë, deri më tani nuk kemi asgjë për të fyer Apple që premtoi të mbështesë GPU-të e jashtme në të parin e vitit 2018 dhe po përmbush afatet. Problemi lidhet me braktisjen në këtë sektor që kur nisi Mac Pro në 2013, deri në daljen e MacBook Pro në fund të 2016. Ky hendek është ai që Apple po përpiqet të mbyllë, këtë vit me iMac Pro dhe ne do të shohim se na sjell në 2019 me Mac Pro të ri dhe të parashikuar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Encarnita Fernandez dijo

  Unë azhurnova Mac me këtë version dhe tani ai nuk do të boot, butoni i energjisë nuk bën asgjë.
  Cfare mund te bej??? Faleminderit

  1.    Javier Porcar dijo

   Përshëndetje! A ju ka ndodhur kur instaloni beta ose azhurnimin? Në çdo rast, duket si një problem ekipi. Do ta çoja në një shërbim teknik.