Ka nga ata që mendojnë se Apple Pay së shpejti do të mbërrijë në Spanjë, do të jetë kështu?

Apple Pay ju jep një kartë dhuratë

Dy javë më parë, kolegu im José Alfocea komentoi mbi elementet ose karakteristikat për të cilat Apple nuk na kishte thënë në fjalën e tij kryesore. Unë dua të shtoj diçka në atë artikull, dhe është se ata nuk e emëruan Apple Pay. That'sshtë e drejtë, shërbimi ose mënyra dixhitale e pagesës së Apple që ata na paraqitën për herë të parë në qershor 2015. Epo, pas më shumë se një viti ai nuk ka mbërritur ende në Spanjë dhe nuk është i vetmi aplikacion ose shërbim që nuk mundemi shijoj Apple News është një tjetër që doli në të njëjtën ditë dhe që në mënyrë të pashpjegueshme nuk e kemi nëse nuk konfigurojmë vendndodhjen tonë si Shtetet e Bashkuara.

Tim Cook tha diçka shumë interesante në fillim të këtij viti. Ishte data e mbërritjes së Apple Pay në Spanjë dhe vende të tjera. Ai premtoi se do të ishte në fund të vitit 2016, domethënë një datë ideale pasi do të mbërrinte për Krishtlindje, kohën e blerjeve, daljet, udhëtimet dhe faktorë të tjerë ekonomikisht të favorshëm për shërbimin. Disa prej nesh prisnin që ata të komentonin diçka gjatë fjalës kryesore, por ata nuk e bënë këtë. A kanë shkuar keq negociatat me bankat në vendin tonë? Gjithçka tregon se kjo ka qenë rasti, tani për tani nuk do të kemi Apple Pay. Le ta shohim më thellë këtë lajm dhe thashethemet për mbërritjen e tij.

Ende shpresojmë të shohim Apple Pay në 2016-n

Shpresa është gjëja e fundit që duhet humbur, jo vetëm me këtë shërbim por edhe me produktet e reja të Apple. Ne pamë në fjalën kryesore iPhone 7, 7 plus, Apple Watch Series 2 me modele të ndryshme dhe AirPods, gjithashtu sistemet e reja operative, por ku është Macbook Pro i ridizenjuar? Dhe ndonjë lajm në lidhje me iPad? Apple News? Ndonjë plan apo shërbim të ri për Apple TV? Asgjë fare? Pra, ne jemi tani, pa e ditur shumë mirë se çfarë po bën Apple ose cilat janë planet e saj të ardhshme, sepse nëse prisni kaq shumë për të lëshuar Macbook, kjo është për diçka. Nga ana tjetër, nëse kërkon kohë me Apple Pay, nuk është për shkak se jeni duke kërkuar një mënyrë tjetër për ta bërë këtë, por sepse bankat nuk e përfundojnë duke e bërë më të lehtë për ta.

Bankat janë, për kuriozitet, armiku i madh i Apple Pay dhe i gjithnjë e më shumë njerëzve. Ata e dinë se ata do të humbin shumë fitim dhe shumë të ardhura nëse përdoruesit dhe blerësit ndalojnë së përdoruri kartat e kreditit dhe debitit siç bëjmë tani për të paguar përmes platformës dixhitale të mollës së kafshuar. Marzhi i fitimit të bankave do të ulet dhe ato nuk do të jenë në gjendje të bëhen aq të pasur sa dimë, megjithëse nuk mendoj se do të ndodhë asgjë, sepse atëherë qeveria vjen dhe u injekton atyre një shumë të mirë parash që ata do të mos u kthe më.

Politikat mënjanë, le të flasim për Apple Pay dhe tani, le të shpresojmë. Ekziston një e dhënë ose një element që mund të ndihmojë shërbimin ose që na tregon se do të mbërrinte në vjeshtë. Po flas për American Express.

Dy të dhëna rreth Apple Pay në Spanjë

Nga njëra anë, American Express tashmë po njofton se do të na tregojë Apple Pay në Spanjë, çfarë nuk dimë se kur. Ky supozohet të jetë këtë vit. Disa media tashmë kanë filluar të komentojnë se kjo vjeshtë do të vijë, por ne tashmë jemi në vjeshtë dhe nuk kemi parë asgjë fare. Nga ana tjetër, aplikacioni Apple Maps është përmirësuar shumë me dy azhurnimet e fundit kryesore dhe tani ofron të dhëna biznesi. Në Spanjë ka filluar të sigurojë të dhëna për disa dyqane që pranojnë Apple Pay. Diçka kurioze nëse e konsiderojmë që megjithëse e pranojnë, në Spanjë nuk është në dispozicion dhe në parim nuk mund të përdoret.

Ne do të shohim nëse në këta tre muaj të mbetur Apple arrin ta bëjë shërbimin e saj të disponueshëm jo vetëm në Spanjë, por në shumë vende të tjera. Gjithashtu News, i cili me iOS 10 ka një ndërfaqe shumë të bukur dhe të ridizajnuar. Unë do të doja të shihja të dyja përfundimisht të disponueshme dhe jo aq ekskluzive për Shtetet e Bashkuara dhe katër vende të tjera.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Xavi Atienza Litran dijo

  Kush thotë që në Spanjë nuk mund të përdoret… Në mënyrë perfekte në Spanjë një amerikan mund të vijë dhe të paguajë nga Apple Pay, një tjetër gjë është që ne nuk mund ta përdorim atë.

  1.    Jose Alfocea dijo

   Njeriu Xavi, kjo duket shumë mirë, për Amerikën e Veriut që po udhëton për në Spanjë. Por dyshoj shumë se fillimi i Apple Pay në Shtetet e Bashkuara u bë me ata që mbërrinin nga vendet e tjera në mendje. Supozohet se fillimi i ndonjë shërbimi në një vend është në mënyrë që banorët e atij vendi ta përdorin atë, jo ata që vijnë nga turizmi për të kaluar disa ditë. Që mund të përdoret në këtë mënyrë nuk nënkupton një nisje që, siç e dimë të gjithë, nuk ka ndodhur. Alsoshtë gjithashtu e vërtetë, dhe ky është një supozim, se banka spanjolle nuk duhet ta bëjë atë shumë të lehtë për Apple.