Apple Pay së shpejti do të jetë në dispozicion për përdoruesit francezë të kartës së transportit Smart Navigo

Karta e transportit Navigo së shpejti në iPhone

Me sa duket Apple ka arritur një marrëveshje që karta Smart Navigo e rrjetit të transportit në Paris të funksionojë përmes Apple Pay. Prandaj, përdoruesit do të jenë në gjendje të hyjnë në autobusë dhe sistemin e metrosë, duke filluar në shkurt 2021. Tani për tani as Apple dhe as Île-de-France-Mobilités nuk e kanë konfirmuar atë. Sidoqoftë, duket se problemet që nuk e ndaluan përdorimin e saj deri më tani janë zhdukur plotësisht.

Smart Navigo, karta dixhitale e lëvizshme e qytetit, u lançua në shtator 2019. Sidoqoftë, suksesi i tij u errësua nga nevoja për vërtetim të drejtpërdrejtë të sigurt. Kjo është gjithashtu arsyeja pse Apple Pay nuk mund të zbatohet aktualisht për të paguar për udhëtimet e përdoruesve, si kjo do të parandalonte vërtetimin e Navigo.

Sidoqoftë, duke filluar nga Shkurti, përdoruesit ka të ngjarë të jenë në gjendje të shtojnë një kartë Smart Navigo në Apple Wallet. Kjo do të lejojë një ‌iPhone ose Apple Watch të lehtësojë udhëtimet nëpër qytet. Përdoruesit gjithashtu mund të paguajë paraprakisht bileta metroje me PApple Pay‌. Përfshini një leje javore ose mujore dhe shtojeni atë në kartën tuaj Navigo në Portofol.

Necessaryshtë e nevojshme që vërtetimi i sigurt me të cilin mburret Smart Navigo duhet të eliminohet diku në këtë vit 2021 në mjetet e transportit në Francë. Kjo do të lejojë ‌Apple Pay‌ të përdoren drejtpërdrejt për të kapërcyer rrjetet e transportit publik siç bën në Londër ose Nju Jork. Nga rruga në këtë të fundit, disa ditë më parë u njoftua se tashmë është zgjatur dhe Apple Pay mund të përdoret në të gjithë rrjetin tuaj pa dallim.

Do të duhet të presim për konfirmim nga secila prej dy kompanive për të zbuluar nëse bëhet fjalë për thashetheme. Sigurisht që shumë përdorues e presin me padurim.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.