165 milion abonentë kanë Spotify

Spotify

Ndërsa nga Apple ata kanë qenë më shumë se dy vjet snë azhurnimin e numrit të pajtimtarëve të shërbimit tuaj të transmetimit të muzikës, Apple Music, kompania suedeze Spotify vazhdon të rrisë numrin e përdoruesve, si të versionit falas ashtu edhe të versionit të paguar. Sipas shifrave të fundit që kompania ka njoftuar, numri i pajtimtarëve që paguajnë është 165 milion.

Nëse atyre 165 milionë abonentëve që paguajnë, i shtojmë 200 milionë përdoruesit e versionit falas, shohim se si platforma suedeze ka një 365 milion bazë mujore të përdoruesve aktiv, e cila përfaqëson një rritje prej 22% në krahasim me të njëjtën periudhë të një viti më parë.

Spotify ka arritur në tre muajt e fundit, 7 milion abonentë të rinj që paguajnë, nga 158 milionë që kishin në 31 Mars në 165 milionë në 31 Qershor 2021. Rritja e abonentëve me pagesë është rritur me 20% në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Sipas kompanisë, ajo aktualisht ka më shumë se 3 milion podcast në platformën e tij, një platformë që po bëhet gjithnjë e më e rëndësishme dhe që do t'i lejojë kompanisë të ketë, në të ardhmen, një burim të ardhurash me një diferencë më të lartë fitimi.

Në mesin e përdoruesve që përdorën podcast në tremujorin e dytë, tendencat e konsumit ishin të forta (një rritje prej 95% nga viti në vit në përgjithësi dhe më shumë se 30% nga viti në vit për përdorues), ndërsa normat e mbajtjes javore dhe mujore arritën në të gjitha kohërat lartësi Gjatë tremujorit, përqindja e podcastëve në orët totale të konsumit në platformën tonë gjithashtu arriti një kulm të të gjitha kohërave.

Spotify u shënua në synimi për të arritur 400 milion përdorues aktivë mujore deri në fund të këtij viti. Nga ata 400 milion përdorues aktivë, ai pret që mes 177 dhe 181 të paguajnë pajtimtarë. Nëse marrim parasysh që çdo tremujor po fiton midis 7 dhe 9 milion abonentë të rinj, parashikimet e rritjes së Spotify janë mjaft realiste.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.