Eliminoni papajtueshmërinë e diskut NTFS me Paragon NTFS për OS X

Paragon-NTFS

Si përdoruesit që vijnë në sistemin apple dhe ata që kanë qenë tashmë në të për një kohë të gjatë, ne humbasim mundësinë që të jemi në gjendje të formatojmë disqet me formatin e skedarit NTFS. Ky sistem i skedarëve është i Microsoft-it dhe nëse ndodh që një mik apo koleg nga puna të na japë një ngjit memorie ose një hard disk i jashtëm me këtë format, ne do të jemi në gjendje ta lexojmë por jo t'i shkruajmë.

Në mënyrë që të sigurojë sistemin OS X me aftësia për të formatuar disqet në formatin NTFS, ne duhet t'i drejtohemi aplikimeve të palëve të treta. Në këtë artikull ne paraqesim një opsion të përdorur nga mijëra përdorues dhe që, në versionin e tij për OS X 10.6 Snow Leopard, është bërë falas.

Karakteristika kryesore e sistemit të skedarëve NTFS është se mund të kemi skedarë të mëdhenj, gjë që nuk mund ta bëjmë me sistemin e skedarëve Apple. Në mënyrë që të zgjidhet kjo, ato të Cupertino vendosin në dispozicion të përdoruesve mundësinë e formatimit të disqe në formatin exFAT, e cila mundëson përdorimin e skedarëve të mëdhenj, natyrisht, me koston që shpejtësia e transferimit të atyre skedarëve është disi e ulët.

Kjo është arsyeja pse sot ne duam t'ju informojmë në lidhje me aplikimin Paragon NTFS për OS X. Ky aplikacion ekziston prej disa vitesh tani, por është kjo javë që versioni për OS X 10.6 Snow Leopard është bërë falas. Shtë një mjet që ofron një shpejtësi leximi dhe shkrimi praktikisht të barabartë me atë të përdorimit të Sistemi i skedarëve të Apple, HFS +.

Në rast se dëshirojmë të kemi versionin Paragon NTFS për çdo sistem tjetër operativ pas OS X 10.6, ne do të duhet të kalojmë nëpër kutinë dhe mbledh rreth 20 dollarë. Janë paratë që harxhohen mirë nëse punoni me këtë skedar sistem në mënyrë të kujdesshme.

Për të shkarkuar - Paragon NTFS për OSX 10.6


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Alvaro dijo

  Vini në dukje dy gjëra:
  1.- "memorie ose një hard disk i jashtëm me këtë format, ne nuk do të jemi në gjendje t'i lexojmë ose shkruajmë".
  Si parazgjedhje në Mac mund të lexojë kujtime të formatuara në NTFS por jo t'u shkruaj atyre.
  2.- "Karakteristika kryesore e sistemit të skedarëve NTFS është se mund të kemi skedarë të mëdhenj, gjë që nuk mund t'i bëjmë me sistemin e skedarëve Apple."
  Sistemi i skedarëve të mollëve (HFS +) ju lejon të ruani skedarë deri në 8 ekzabajt.

 2.   Pedro Rodas dijo

  Përshëndetje Álvaro, nuk e kuptoj pikën e parë. Shtë e qartë se me atë format skedari në OS X mund të shkruajmë vetëm. Sa i përket të dytës, në asnjë moment nuk kam thënë që HFS + nuk lejon skedarë të mëdhenj. Ajo që nuk mundemi është të kemi një disk të jashtëm në HFS + dhe ta përdorim atë në Windows për skedarë të mëdhenj. Në mënyrë që të ndajmë skedarë të mëdhenj me përdoruesit e PC-ve, ne duhet të përdorim exFAT ose NTFS.

  Faleminderit për kontributin gjithsesi.