Si të pastroni memorjen DNS në macOS High Sierra

Doman Nane Servive, i njohur më mirë si DNS, është përgjegjës për kalimin midis emrit të faqeve të internetit dhe adresave të tyre IP, e cila në të vërtetë është adresa fizike ku ndodhet. Ndonjëherë DNS që na ofron ofruesi ynë, një proces që kryhet automatikisht, zakonisht nuk funksionon siç duhet dhe procesi i konvertimit zgjat më shumë se normalisht, duke ndikuar në shpejtësinë e lidhjes kur duam të hyjmë në një faqe në internet. Nëse keni pasur një problem me DNS dhe keni ndërmend ta ndryshoni atë në Google, më i rekomanduari në të gjitha rastet, Ju duhet të pastroni memorien e DNS-së që ata të funksionojnë siç duhet.

Para së gjithash, duhet të kihet parasysh se ky proces kryhet përmes Terminalit me një linjë komande, kështu që ka për qëllim përdoruesit e përparuarAta që e dinë se cili mund të jetë problemi i lidhjes së tyre dhe janë lodhur duke parë se si shpejtësia e tyre është gjithnjë e më e ngadaltë pa ofruesin e aksesit që ofron ndonjë zgjidhje. Për të pastruar memorjen DNS të Mac-ut tonë në mënyrë që DNS-ja e re të hyjë në veprim, duhet të veprojmë si më poshtë.

Pastroni memorjen e fshehtë të DNS në macOS

  • Së pari shkojmë te lupa që ndodhet në pjesën e sipërme të djathtë të shiritit të sipërm.
  • Në Spotlight, ne shkruajmë Terminal dhe e hapim atë.
  • Tjetra duhet të kopjojmë dhe ngjisim rreshtin e mëposhtëm të komandës:

sudo killall -HUP mDNSResponder; thuaj që memoria e fshehtë e DNS është skuqur

  • Pasi të kemi kopjuar dhe ngjitur këtë rresht komande, shtypim Enter, ne vendosim fjalëkalimin e llogarisë sonë në Mac për të lejuar që të bëhen ndryshimet (për shkak të përdorimit të komandës sudo) dhe kaq.

Tani thjesht duhet të presim disa minuta që DNS i ri të hyjë në fuqi dhe e gjithë memoria e fshehtë të jetë zbrazur plotësisht.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.