Pastroni automatikisht historinë e Safari kur mbyllet

faqet e safari4_

Quiteshtë mjaft e zakonshme që disa njerëz të fshijnë historinë, kështu që këtu do t'ju lë këtë hile në mënyrë që të fshihet vetëm sa herë që mbyllni Safari. Do të jetë një sulm i dobishëm për disa, megjithëse Firefox dhe shfletimi privat i versionit tuaj 3.5 mund të jenë më të shpejtë për këtë.

hap 1: Krijoni një skedar safariborrar.sh dhe ngjisni këtë përmbajtje:

#!/bin/bash

# Point this at your user folder.
useroot=/Users/your_user

# Clear Safari History (except for bookmarks).
rm -f $useroot/Library/Safari/Downloads.plist $useroot/Library/Safari/History.plist 
rm -f $useroot/Library/Safari/HistoryIndex.sk $useroot/Library/Safari/TopSites.plist 
rm -f $useroot/Library/Safari/WebpageIcons.db $useroot/Library/Safari/LastSession.plist

# Add any additional clean-up here.

Hapi 2: Hapni një terminal dhe vendoseni këtë (bëni kujdes të ndryshoni përdoruesin tuaj):

sudo parazgjedhjet shkruaj com.apple.loginwindow LogoutHook "/ Përdoruesit / përdoruesit tuaj / përshkrimet / privatësia.sh"

Ajo është bërë! Bërë

Burimi | Lë të kuptohet se Mac OS X


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Karlbert dijo

  It'sshtë një truk i mirë, por sa i përket asaj që thoni në lidhje me "Firefox dhe versionin e tij të shfletimit privat 3.5" rezulton se Safari ka pasur të njëjtën mundësi për një kohë të gjatë dhe është në menunë Safari / Shfletimi Privat.

  Brohoritje

 2.   Carlinhos dijo

  Qij, nuk e dija që nëna ime më lexoi këtu hahahahahaha xD

 3.   nëna jote dijo

  Do të jetë një sulm i dobishëm për disa, megjithëse Firefox dhe shfletimi privat i versionit tuaj 3.5 mund të jenë më të shpejtë për këtë.
  Rezulton se Safari tashmë e ka atë mundësi për një kohë të gjatë ..

 4.   Vendi dijo

  Falje !!!!! dhe çfarë mund të vë në vend të «përdoruesit tuaj»