Phishing ose phishing më aktiv se kurrë këto ditë

phishing

Këto javë në të cilat jemi të gjithë në shtëpi duhet të jemi më të kujdesshëm se kurrë me temën e mashtrim ose vjedhje identiteti, të dy postat elektronike që mbërrijnë në emër të Apple ose si ajo që lëmë më poshtë nga një bankë e njohur. Cilado qoftë lloji i email-it që marrim, ne gjithmonë duhet të sigurojmë që ato të jenë reale, ne nuk mund t'i ofrojmë të dhënat tona në ndonjë bankë ose dyqan aplikacioni, etj. Në këtë rast, ne do të insistojmë të bëjmë një hap të thjeshtë për të zbuluar nëse është një email autentik apo një email i rremë.

bankia

Logjikisht, mendja e shëndoshë është e rëndësishme në këtë rast, por ato gjithmonë mund të na zënë pa kujdes dhe kjo është arsyeja pse këshillat që japim gjithmonë në të gjitha rastet janë shikoni dërguesin e këtij emaili. Imazhi që lëmë sipër këtyre linjave është i qartë, Bankia nuk e dërgoi këtë email dhe unë nuk jam klient i kësaj banke ...

Siç mund ta shihni në screenshot, dërguesi nuk është Bankia dhe ky është rasti në të gjitha postat elektronike të këtij lloji që mbërrijnë. Përveç kësaj, gabimet gramatikore janë zakonisht të zakonshme edhe pse është e vërtetë që ato janë gjithnjë e më pak të shpeshta në këtë lloj emaili. Jini të kujdesshëm me postat elektronike nga Netflix, dyqani Apple, bankat dhe të tjerët. Në rastin e Apple ne mund të raportojmë edhe mashtrim në këtë email reportphishing@apple.com. Nëse po përcjellni një mesazh nga Mail në Mac tuaj, përfshini informacionin e kokës duke zgjedhur mesazhin dhe duke zgjedhur Përcilleni si bashkëngjitje në menunë e Mesazhit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.