Phishing nuk ndalet, mos u dashuroni për të

Phishing Apple

Dhe është se ne nuk ndalemi vazhdimisht duke marrë të gjitha llojet e sulmeve të vjedhjes së identitetit të quajtura gjithashtu «Phishing»Në kutinë tonë postare dhe ka disa muaj në të cilët këto intensifikohen. Sot unë personalisht mbaj tre posta elektronike identike në të cilat "Apple" dëshiron që unë të identifikohem me të dhënat e mia për të anuluar pagesën e një aplikacioni ose të ngjashme, të gjitha janë një gënjeshtër!

Importantshtë e rëndësishme të mbani mend se Apple kurrë, kurrë nuk do të na kërkojë të dhëna, ashtu siç nuk do t'i bëjnë nga llogaria jonë bankare ose Facebook ... importantshtë e rëndësishme të theksohet se në këto raste në të cilat ne marrim një email duke kërkuar personal të dhëna apo edhe që regjistrohemi nga një lidhje, duhet të mos besojmë.

Phishing Apple

Padyshim që është e rëndësishme të mos japim ndonjë informacion në lidhje me llogarinë tonë ose të ngjashme kur marrim këtë lloj postare dhe nëse duam mundemi raportoni këto email phishing te Apple në mënyrë që të mund të marrin masat e nevojshme. Për t'i dërguar këto sulme tek djemtë e Cupertino është e thjeshtë, ne duhet të kemi llogarinë e emailit Apple për këto raste dhe të dërgojmë direkt emailin nga «Phishing » që ata të "shohin". Këto janë dy llogaritë që ata kanë në dispozicion në Apple:


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.