A shfaqen pikselët rozë në ekran kur lidhni Mac Mini tuaj të ri përmes HDMI? Ju nuk jeni i vetmi

Mac mini me M1 është më i shpejti midis procesorëve me një bërthamë

Nëse nuk jeni një adoptues i hershëm, asnjëherë nuk këshillohet të blini brezin e parën e një produkti të ri, një produkt që përballet me një numër të madh incidentesh që zhduken në gjeneratat pasuese. Në rastin e Mac Mini të ri, duhet të shtojmë edhe një incident tjetër, një incident që tregon piksele rozë kur lidh një monitor përmes HDMI.

Sipas djemve nga MacRumors, në Reddit dhe në forumet e mbështetjes së Apple, ka një numër të madh të fijeve në të cilat ata pretendojnë se pasi të lidhin një monitor përmes lidhjes HDMI me Mac Mini me procesorin Apple M1, ato shfaqen në ekran pikselët rozë, një problem që prej asaj kohe Apple e ka njohur përmes një memorandumi të brendshme dhe tashmë janë duke punuar për një zgjidhje.

Këto piksele nuk shfaqen kur lidhni Mac Mini përmes një porti USB-C ose Thunberbolt. Ndërsa nga Apple ata punojnë në zgjidhjen e këtij problemi propozon një zgjidhje të përkohshme: Vendosni pajisjet të pushojnë për dy minuta. Pastaj zgjojeni atë, fikni ekranin dhe ndryshoni rezolucionin në Preferencat e Sistemit.

Edhe një problem grafik

kjo nuk është problemi i parë në lidhje me grafikë i këtij modeli të menaxhuar me procesorin M1 të Apple, pasi që kur lidhim një monitor ultra të gjerë ose super ultra të gjerë, opsionet e rezolucionit për të përdorur këto modele nuk shfaqen, megjithëse nga Apple ata thonë se po punojnë për të ofruar mbështetje.

Me shumë mundësi Apple do të nisë një azhurnim i vogël Për të zgjidhur këtë problem, një azhurnim që do të jetë i disponueshëm vetëm për këto modele, përveç nëse vendosni ta përfshini atë në azhurnimin tjetër të macOS Big Sur, posaçërisht në versioni 11.3, prej të cilave beta e dytë publike është tashmë e disponueshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)