Pjesa e tregut e procesorëve Intel mund të bjerë në nivelin më të ulët të të gjitha kohërave për shkak të M1

M1 Intel

Qëllimi i gjerë i skuadrës së Apple kundër Intel-it të plotfuqishëm mund të ketë pasoja të tmerrshme për prodhuesit e çipave në Amerikën e Veriut. Suksesi i epokës së re të Macs Silici i mollës, me procesorin e vet të ndërtuar me porosi Apple M1 ARM, ka mahnitur industrinë e kompjuterëve.

Dhe mbi të gjitha Intel, sepse përveç humbjes së një klienti të mirë, ai po sheh se nuk do të jetë në gjendje, të paktën për momentin, të kundërveprojë procesorin ARM M1 me një procesor Intel që mund të përputhet me të për sa i përket performancës dhe teknologjisë. Ajo ka zbritur një silur pikërisht në vijën e ujit.

Intel mund të shohë që pjesa e saj e tregut të shitjeve të procesorëve të ulet në një minimum të ri të të gjitha kohërave vitin e ardhshëm, falë pjesës më të madhe të vendimit të Apple për t'u larguar nga përdorimi i procesorëve Intel në kompjuterët e saj Mac dhe në vend të kësaj të ndërtojë procesorin e vet ARM për të matur.

Dhe çlirohet sepse pjesa tjetër e prodhuesve të kompjuterëve bazohet në Dritaret atyre nuk u mbetet gjë tjetër veçse të vazhdojnë të montojnë Intel ose AMD. Nëse ata mund të shkojnë në arkitekturën e ARM siç ka bërë Apple, atëherë po do të ishte "prekur deri në vdekje".

Silicon e mollës, një sukses

Edhe një herë, Apple ka marrë një rrezik me transferimin e saj të ri për të përdorur procesorët e saj në Mac-et e saj, dhe kjo ka qenë një sukses. Së pari sepse hardware Shtë në lartësi. Një procesor i ri ARM ekskluziv i Apple me përparime spektakolare teknologjike që e bëjnë punën e tij dhe administrimin e energjisë brutal.

Dhe e dyta sepse program është gjithashtu në nivelin e harduerit. Një macOS hibrid që punon si për Intel ashtu edhe për M1, dhe një legjion i zhvilluesve të pavarur me më të rëndësishmit në krye që kanë garuar për të nisur aplikacionet e tyre amtare për M1. Stuhia perfekte.

Me këtë panoramë, DigiTimes aventurë që Intel këtë vit do të humbasë 50% të porosive të saj nga Apple, dhe më vonë do të arrijë 100%. Kjo do të bëjë që pjesa e tregut të Intel të bjerë nën 80% në 2023, sipas raportit të përmendur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.