Pjesa e tregut AirPods bie në të gjithë botën

AirPods të rinj

Që kur Apple lëshoi ​​AirPods gati 4 vjet më parë, tregu i kufjeve TWS (True Wireless Stereo) është dominuar nga Apple, pavarësisht nga fakti se ata nuk ishin të parët që dolën në treg. Sidoqoftë, ndërsa të ftuar të rinj kanë arritur në treg, pjesa e AirPods ka ardhur në rënie, megjithëse vazhdon të kryesojë.

Sipas të dhënave më të fundit që janë publikuar Kundërpikë, Pjesa e tregut të AirPods në 9 muajt e fundit ka kaluar nga 41% në 29%. Sidoqoftë, kompania me bazë në Cupertino vazhdon të drejtojë tregun e kufjeve TWS me një epërsi të gjerë që nuk rrezikon pozicionin e saj të lartë.

Në tremujorin e katërt të vitit 2019, pjesa e Apple në tregun TWS ishte 41%, duke marrë përsipër 62% e të ardhurave nga shitja e këtyre kufjeve. Për tremujorin e tretë të vitit 2020, pjesa e tregut ishte 29%, megjithatë, nuk do të thotë që Apple ndaloi shitjen e AirPods, por që numri i konkurrentëve në këtë treg ishte rritur, veçanërisht në pjesën e poshtme të klasifikimit.

Gjatë tremujorit të tretë të vitit 2020, gjysma e 10 shitësve më të mirë  ishin te liraProdhuesit që ofrojnë kufje TWS për më pak se 50 dollarë, dhe nganjëherë nën 20, duke qenë Xiaomi prodhuesi që është rritur më shumë dhe që e ka lejuar atë të jetë në pozicionin e dytë. Samsung është në pozitën e tretë me 5% të aksioneve.

Nuk ka fole ose kufje

Sipas Liz Lee, një analist në Counter Point, tendenca për të hiqni folenë e kufjeve dhe kufjet në pajisje, ka qenë një nga arsyet pse shitjet e TWS janë rritur kaq shumë vitet e fundit, ky lloj kufjesh është zgjidhja e vetme e disponueshme në treg për të dëgjuar muzikë nga celulari ynë në çdo situatë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.