Takoni aplikacionin Camouflage 3.1 dhe pastroni desktopin tuaj

Ikonë kamuflazhi

Ne vazhdojmë t'ju tregojmë mundësitë për të qenë në gjendje të fshehni ikonat që keni në tavolinën e punës në një kohë kur, për shkak të aktivitetit që do të kryeni ose për publikun ndaj të cilit do ta drejtoni, ju jeni nuk interesohen që ata të shohin skedarët tuaj në ekran.

Ne ju kishim thënë se si ta bëni veprimin e dy mënyra të ndryshme me komandat e futura në Terminal, por falë kontributit të një lexuesi me emrin Santiago i cili na rekomandoi Aplikimi Mac Kamuflazh 1.25.

Në të vërtetë, siç thotë lexuesi, është një aplikacion shumë i thjeshtë që fsheh ikonat e desktopit me një klik të vetëm. Fakti është që versioni i fundit përmes Mac App Store nuk është falas dhe ka një çmim prej 5,49 euro, gjë që në fillim e bën atë ndaluese. Sidoqoftë, Santiago ka të drejtë që versioni 1.25 që mund ta gjejmë në internet është falas dhe bën punën që ne po kërkojmë.

Aplikacioni në Dyqanin e Aplikacioneve Mac

Për të ulur versionin Kamuflazh 1.25 klikoni në këtë lidhje dhe mund ta shkarkoni falas.

Clearshtë e qartë se versioni 1.25 nuk do të ketë të gjitha opsionet e konfigurimit të versionit aktual që është Kamuflazh 3.1, por ta provosh dhe ta përdorësh herë pas here është shumë mirë.

Pasi ta shkarkoni, thjesht hapni skedarin .dmg pas së cilës do t'ju paraqitet një dritare në të cilën do të jeni në gjendje të tërhiqni aplikacionin në dosjen e shkarkimeve, duke instaluar vetë automatikisht.

Instalimi i maskimit

Kur ta hapni për herë të parë, do të shfaqet një ikonë në shiritin e sipërm të desktopit që ju lejon të konfiguroni aplikacionin. Mbani në mend se kur klikoni mbi "Fshih ikonat" ajo që bën aplikacioni është ndërhyrja e një ekrani të zi para tyre, kështu që nëse në ndonjë moment të caktuar tërheq një skedar të ri në desktop, ai nuk do të shihet gjithsesi. Nëse dëshironi të modifikoni imazhin e treguar, zgjidhni vendndodhjen e tij dhe ngjyra e zezë do të ndryshojë në imazhin që dëshironi.

Menuja e maskimit

Preferencat e maskimit


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Santiago dijo

  Faleminderit Pedro dhe urime për shpjegimin shumë të mirë që i bëtë funksionimit të këtij aplikacioni modest. Jam kurioz për versionin e ri, por ai i vjetri, siç e thua edhe ti, e bën punën në mënyrë perfekte. E zbulova disa vjet më parë, dhe e vërteta është që e përdor kryesisht sepse të shoh desktopin plot me dosje të çrregullt më bën të pakëndshëm, dhe kliko dy herë për t'i bërë ato të shfaqen në rregull në gjetës, mendoj se është një sukses i madh .

  Mënyra e fshehjes së ikonave që keni shpjeguar më parë ka avantazhin se është më e vështirë për dikë që i afrohet kompjuterit të na bëjë një detyrë, pasi Kamuflimi nga shiriti i menusë është plotësisht i menaxhueshëm.

  Dhe duke shfrytëzuar rastin, unë do të doja të bëja një hetim. Kam lexuar që Apple braktis Snow Leopard, me sa duket 25% e përdoruesve të Mac e përdorin atë, fakti është që unë kam një Imac nga 2006 kështu që nuk mund të instaloj Mavericks, dhe nuk më pëlqen Luan fare, nuk di të në çfarë mase Mund të dëmtojë që të instalohet Snow, veçanërisht për arsye sigurie.

  Imac im është një nga ato të bardhat me një ekran mat, dhe unë kurrë nuk kam pasur probleme të çfarëdo lloji, përveç përdorimit që i jap, shkon në mënyrë të përsosur, madje edhe miqtë me Imacs të rinj, kur shohin timen e gjejnë atë më e këndshme për syrin.

  Njerëzit e Apple më thonë se duhet të jem i lumtur, që unë tashmë kam amortizuar investimin tim dhe se blej një të ri (vjetërsim i programuar i flaktë) u përgjigjem atyre, se i pari e dua kompjuterin tim dhe i dyti që Planet Earth nuk mund ta durojë për të hedhur gjëra që ato funksionojnë në mënyrë të përsosur.

  Faleminderit perseri.

 2.   Pedro Rodas dijo

  Përshëndetje Santiago, nëse iMac-i juaj është i vitit 2006, unë ju këshilloj ta lini me atë sistem, përndryshe do t'ju kthejë në një kompjuter shumë të ngadaltë. Siç thoni ju, për gjërat që bëni me të, ai shkon i dashuruar. Lidhur me sigurinë, mbani në mend se, natyrisht, ky sistem tashmë ka vitet e tij.

  Një përshëndetje