Njihuni me kujtesën universale në macOS Sierra

Mësoni si të përdorni clipboard universal në macOS Sierra

Që nga dje pasdite macOS Sierra tani është zyrtarisht i disponueshëm për të gjithë pronarët e një kompjuteri Apple.

Lëshimi i tij, së bashku me fillimin e iOS 10 javën e kaluar, kompleton ekosistemin e kompanisë dhe lejon që funksionet e reja të trajtohen në të gjitha pajisjet, dhe midis tyre. Isshtë rasti i Clipboard Universal, Clipboard i ri universal që e bën shumë më të lehtë kopjimin dhe ngjitjen ndërmjet pajisjeve të ndryshme.

Clipboard universal: kopjoni nga ku dëshironi, ngjitni atje ku dëshironi

Karakteristika e re e Clipboard Universal që është tani në dispozicion për të gjithë përdoruesit pas lëshimeve të macOS Sierra dhe iOS 10 e bën shumë më të lehtë transferimin e lidhjeve, teksteve, fotove dhe shumë më tepër midis pajisjeve të ndryshme të Apple. Me Clipboard Universal, ju mund të kopjoni diçka në Mac tuaj dhe ta ngjisni atë në iPhone tuaj, ose anasjelltas.

Ka kaluar një kohë e gjatë që kur kemi qenë në gjendje të hapim faqe në internet nëpër pajisje të ndryshme, megjithatë kjo karakteristikë e Vazhdimësisë tani është zgjeruar edhe më tej. Me macOS Sierra dhe iOS 10, Kur një lidhje kopjohet në një pajisje, lidhja ngarkohet në iCloud dhe është e disponueshme në të gjitha pajisjet e tjera ku jeni identifikuar me të njëjtën Apple ID. Në këtë mënyrë, ju mund të bëni gjëra të tilla si kërkimi i një artikulli interesant Applelised në Mac tuaj, kopjimi i tekstit dhe ngjitja e tij në iPhone tuaj. Por gjithashtu mund, për shembull, të kopjoni një foto në iPhone tuaj dhe ta ngjisni në iPad tuaj.

Përdorimi i këtij funksioni të ri është aq i thjeshtë sa kopjimi dhe ngjitja që kemi bërë për vite me rradhë, vetëm tani kopjoni në një pajisje dhe mund ta ngjisni në një tjetër.

Padyshim, edhe pse procesi është jashtëzakonisht i shpejtë, Përmbajtja e kopjuar mund të duhen disa sekonda që të jetë e disponueshme për t'u ngjitur në një pajisje tjetër. Mos harroni se duhet të ngarkoni në iCloud dhe në këtë lidhje shpejtësia gjithashtu ka shumë të bëjë me të.

Një tjetër pikë kryesore është se nuk ka asnjë tregues vizual të Clipboard Universal, gjithçka është bërë në sfond.

Përmbajtja e kopjuar në Clipboard Universal ka një datë skadence, dhe do të jetë në dispozicion për t'u ngjitur vetëm për disa minuta. Pas kësaj kohe, nëse nuk e keni ngjitur, do të duhet ta kopjoni përsëri.

kufizimet

Ka kufizime se çfarë mund të kopjohet dhe ku mund të kopjohet. Teksti mund të kopjohet nga pothuajse kudo në një pajisje Mac ose iOS, por imazhet janë më të kufizuara dhe do të duhet të kopjohen në një aplikacion, të tillë si Pages, kështu që nuk është një alternativë ndaj transferimit të skedarit fotografik të AirDrop.

Kompjuterë të pajtueshëm Mac

Clipboard Universal është një tipar i Vazhdimësisë, kështu që për të funksionuar, të gjitha pajisjet e përfshira duhet të jenë nën të njëjtën Apple ID. Bluetooth gjithashtu do të duhet të aktivizohet që funksionimi të funksionojë dhe kërkohet Bluetooth LE. Mac-et e mëposhtëm punojnë me Clipboard Universal:

 • MacBook (fillimi i vitit 2015 ose më i ri)
 • Mac mini (2012 ose më i ri)
 • MacBook Pro (2012 ose më i ri)
 • MacBook Air (2012 ose më i ri)
 • iMac (2012 ose më i ri)
 • Mac Pro (fundi i 2013)

Gjatë periudhës së testimit beta të macOS Sierra, ka pasur raporte të performancës së parregullt Universale të Clipboard. Kështu, ndonjëherë ka qenë e nevojshme të kthehemi te Settings -> General -> Handoff për të aktivizuar këtë funksion dhe për ta bërë atë përsëri funksional. Supozojmë se ky defekt do të jetë rregulluar tashmë pas lëshimit zyrtar, kështu që do të duhet të bëjmë provën.

Përveç një lidhje Bluetooth dhe duke përdorur të njëjtën Apple ID, nuk ka kërkesa të tjera. Një lidhje Wi-Fi nuk është e nevojshme pasi Clipboard Universal gjithashtu punon me të dhëna celulare.

Krahas këtij Clipboard Universal, karakteristika të tjera të reja të Vazhdimësisë të përfshira me ardhjen e macOS Sierra përfshijnë bërjen e blerjeve në internet përmes Apple Pay ose zhbllokimin automatik të një Mac nga Apple Watch.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.