Apple Podcasts nuk është aq i mirë sa kompania dëshiron që ne të besojmë

Podcast

A e dini se Apple ka aplikacionin e vet për të dëgjuar Podcast?. Me siguri e keni ditur dhe ndoshta nëse jeni nga ata që dëgjoni këtë lloj argëtimi dëgjimor, mos përdorni aplikacionin Apple. Shqyrtimet për të kanë qenë gjithmonë shumë të ulëta. Deri në atë pikë sa kompania duhej ta rinovonte dhe të bënte përmirësime, por ende përdoruesit nuk kanë opinione të mira për të. Megjithatë, prej më pak se një muaji duket se komentet kanë ndryshuar, por mos gaboni, aplikacioni nuk është përmirësuar.

Kur shkarkoni një aplikacion nga App Store, mund ta vlerësoni atë, duke shënuar deri në pesë yje (nga një) dhe duke lënë një koment. Kjo i ndihmon zhvilluesit të përmirësojnë vetë aplikacionin ose tregon se janë në rrugën e duhur. Por është gjithashtu i dobishëm për përdoruesit që kërkojnë aplikacione të ngjashme dhe udhëhiqen nga mendimet e të tjerëve. Aplikacioni Podcasts i Apple kishte 1.8 yje. Nuk është aspak mirë. Megjithatë, për më pak se një muaj, ajo ka marrë një vlerësim 4.6 yje. Por kjo nuk është e gjitha, Nga rreth 1000 komente ka kaluar në më shumë se 18.000. Pse?

Arsyeja me sa duket është sepse kur një përdorues dëgjon një Podcast përmes këtij aplikacioni, ai merr një paralajmërim për të vlerësuar atë që ka dëgjuar. Natyrisht, ato janë pothuajse gjithmonë vota pozitive sepse është përdoruesi ai që ka zgjedhur se çfarë të dëgjojë. Nëse më pëlqen Queen dhe zgjedh Queen, do ta vlerësoj mirë atë që kam dëgjuar, sepse e njëjta gjë ndodh. Këto vlerësime duket se shfaqen në vlerësimet e aplikacionit. Pra, mund të jetë që pa dashje ose me dëshirë, nuk dihet, kompania amerikane po fryn vlerësimet e një aplikacioni që lë për të dëshiruar.

Duket se kjo nuk ndodh kur përdorni aplikacione të tjera për të dëgjuar Podcast. Të gjitha shumë të çuditshme, apo jo? 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)