AirMail 3 do të kishte një problem të madh sigurie

Një grup studiuesish nga Versprite sjellin në tryezë disa probleme të rëndësishme të sigurisë në Klient i postës AirMail 3 Dhe është që me një sulm phishing (vjedhje identiteti) dhe disa teknika, ata mund të shohin të gjitha postat tona elektronike, të dhëna dhe listat e kontakteve që kemi në llogarinë ose llogaritë tona.

Duket se me një kombinim jo shumë të sofistikuar, sulmuesit mund të kenë qasje në të gjitha këto të dhëna private dhe për këtë arsye është më se e mundur që aplikacioni i mesazheve të marrë një azhurnim së shpejti për të korrigjuar këtë dobësi të rëndësishme. Patjetër sulmet phishing mund të korruptojnë çdo sistem të sigurisë meqenëse të dhënat private të përdoruesit janë aksesuar, kjo është arsyeja pse është kaq e rëndësishme të njohim këto lloje të postave elektronike para se të mund të bëjnë kërdi në llogaritë tona.

Isshtë një dobësi e rëndësishme në AirMail 3 por kërkohet një kombinim i dyfishtë për ta përdorur atë

Regjistrimi i një URL dhe pranimi ose kalimi i të dhënave duke përdorur një sulm phishing. Në thelb që kjo të funksionojë dhe që hakerat të marrin të gjitha të dhënat, postat elektronike dhe informacionet tona, ne duhet t'i plotësojmë këto dy kërkesa. Pra, nuk është diçka që duhet të na frikësojë shumë edhe pse bëhet fjalë një problem i madh në aplikacionin e mesazheve.

Baza është të mbrohemi nga phishing pasi kemi komentuar në shumë raste në I'm from Mac, për këtë thjesht duhet të jemi të vëmendshëm dhe të lexojmë mirë postat elektronike të çuditshme që mund të arrijnë në kutinë tonë postare duke treguar që ne të klikojmë në lidhjen për t'u regjistruar me të dhënat tona ose të ngjashme. Ndonjëherë këto email mund të pretendojnë të dërgohen nga Apple dhe të kenë një tekst me drejtshkrim ose të ngjashme ... Por pika kryesore e këtyre postave elektronike është se adresa me të cilën na arrin nuk është zyrtare dhe për këtë e vetmja gjë që duhet të bëjmë kur le të dyshojmë në një email, është shtypni për t'iu përgjigjur postës dhe lexoni adresën nga mbërrin.

Në çdo rast nëse ata kanë fjalëkalimin dhe të dhënat e llogarive tona, pa marrë parasysh se sa i sigurt mund të jetë një klient, aplikacion ose mjet email, ata do të kapin të gjitha të dhënat pa problem.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.