Si të përdorni preferencat e tingullit me një shkurtore të tastierës

preferencat-tingulli-shkurtorja

Përdorimi që përdoruesit mund të japin Mac-in e tyre është i pafund dhe për këtë arsye ka shumë mundësi dhe truke që secili prej tyre mund të dijë kur trajton Mac-in e tyre. E njëjta gjë më ndodhi mua dhe unë po bëj disa video punime me Mac në të Doja të regjistroja ekranin e tij me programin QuickTime që vjen standard me macOS Sierra. 

Apple lejon regjistrimin e ekranit Mac në mënyrë që të kemi një video me cilësi të shkëlqyeshme, megjithatë, me tingullin nuk mund të themi të njëjtën gjë dhe kjo është që aplikacioni nuk lejon të regjistrojë tingullin që lëshon kompjuteri por ai i kapur me mikrofona, ose praktikanti ose ai që lidhni me ekipin. 

Ka programe si ScreenFlow që lejojnë regjistrimin e ekranit dhe audios pa ndonjë problem, por unë doja të përdorja programin standard që Apple ka siguruar në sistemin Mac për ta bërë këtë. Meqenëse ky program nuk regjistron audion që kompjuteri lëshon përmes altoparlantëve të tij, por përkundrazi atë që është i aftë të regjistrojë me mikrofonët e tij, Unë kisha për të përdorur një mjet të vogël "urë". 

Unë kam instaluar aplikacionin në sistem Zhurma e zëritr se ajo që bën është të krijojë një lloj kanalesh audio virtuale, një 2ch dhe një tjetër 16ch që ajo që bën është të drejtojë audion nga kompjuteri tek ata në një Ajo që bën QuickTime është regjistrimi në Soundflower 2ch ose Soundflower 16ch siç e zgjedhim në aplikacionin QuickTime.

Deri më tani gjithçka është e saktë, por duhet të themi se kur i themi sistemit të drejtojë tingullin në Soundflower, nuk do të dëgjojmë asgjë përmes altoparlantëve të sistemit dhe për këtë arsye do të duhet të alternojmë drejtimin drejt Soundflower kur shkojmë të regjistrojmë dhe drejtohemi tek altoparlantët kur duam të dëgjojmë rezultatin. 

Kjo është arsyeja pse unë doja të shkruaja këtë artikull dhe nëse duam të përdorim preferencat e tingullit do të duhet të klikojmë Preferencat e sistemit> Tingulli dhe pastaj në daljen që duam. Bëhet një punë e lodhshme kur duhet ta bëjmë këtë veprim shumë herë, kështu që unë kam kërkuar se si ta bëj këtë me një shkurtore tastiere dhe BINGO!

Apple e ka parashikuar këtë situatë kështu që nëse duam të qasemi në seksione të ndryshme të Preferencave të Sistemit, gjithçka që duhet të bëjmë është një shkurtore e tastierës që do të përbëhet nga shtypja e tastit «alt» dhe më pas një tast që ka të bëjë me artikullin Preferencat e Sistemit që duam të hapim, për shembull, ngritja e volumit së bashku me "alt" do të hapë Preferencat e Tingullit në mënyrë që me një shtypje të tasteve të jemi në të njëjtin vend ku kemi arritur më parë me dy ose tre klikime të miut.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.