Force Touch mund të arrijë tastet e tastierës në MacBooks e ardhshme

Patentë-Forcë-Prekje-Tastierë-MacBook

Apple dëshiron teknologji Force prekje vazhdoni të evoluoni dhe prova e kësaj është se nuk ndalon regjistrimin e patentave që shpjegojnë se si ta përdorni atë në produkte të caktuara. Në një artikull të mëparshëm kemi folur për patentën që Cupertino kanë paraqitur në lidhje me Touch Force mund të zbatohet në sipërfaqen e Miut Magjik. 

Siç mund ta dini tashmë, ne aktualisht kemi Magic Mouse 2 në treg, një Mouse Magic që u lançua me mbërritjen e iMac Retina të re 21,5-inç dhe se inovacioni i saj i vetëm ishte të kishte bateri të brendshme që rimbushen përmes një rrufe të caktuar si ajo e iDevices.

Aktualisht Force Touch është i pranishëm në Trackpads të laptopëve MacBook, në Magic Trackpad 2 dhe në ekranet e Apple Watch ose iPhone 6s dhe iPhone 6s Plus të ri. Sidoqoftë, Apple nuk e ndërpret insistimin e saj dhe patenta për të cilën po flasim tregon se si teknologjia Force Touch mund të përfshihet në tastierën e MacBooks të ardhshme.

Ai flet për mënyrën se si kjo teknologji mund të implementohet në laptopë në mënyrë që të kemi një tastierë prekëse të ndjeshme ndaj presionit. Nuk është hera e parë që Apple patenton ide në lidhje me tastierat me prekje, duke mos i zbatuar ato sot në asnjë prej laptopëve të saj. 

Patenta shpjegon se duke qenë një sipërfaqe e ndjeshme ndaj presionit dhe e prekshme ajo mund të gjenerojë një tastierë të ndryshme në varësi të aplikacionit që po përdorim. Një gjë e ngjashme me atë që mund të gjejmë në një iPad kur tregon një tastierë tjetër në varësi të aplikacionit që kemi të hapur. Përveç kësaj, ajo sipërfaqe prekëse do të ishte inovative dhe do të ishte mikro-shpuar që të ishte në gjendje ta ndriçonte atë nga poshtë. dhe kështu nuk duhet të përdorni një panel me ndriçim të pasmë si në ekranet klasike LED që tani montoni në të gjitha pajisjet tuaja. 

Do të shohim nëse më në fund pas disa vitesh kjo teknologji arrin në MacBook në formën e tastierës apo jo. Ajo që është e qartë është se sistemi aktual i fluturave që u shfaq me MacBook 12 inç do të duhet të shfrytëzohet pak para përfshirjes së Force Touch në to. 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.