Presidenti i IBM thotë se mungesa e patate të skuqura mund të zgjasë edhe dy vjet

MacBook Air hapur

Ngrohës i ri dhe instalime elektrike të brendshme

Siç e shpjegoi presidenti i IBM Jim Whitehurst për BBC, mungesa e Çipave mund të zgjasë edhe dy vjet. Firma e njohur e teknologjisë që konkurroi me Apple në të kaluarën për përparimin dhe shitjet e kompjuterëve personal shpjegon se vlerësimet e saj janë për humbje më shumë se 110.000 miliardë dollarë këtë vit në sektorin e automobilave për shkak të mungesës së përbërësve.

Por është se industria e teknologjisë nuk është pa probleme dhe logjikisht duhet thënë se problemet e prodhimit të çipave dhe mikroçipave që hyjnë brenda të gjitha pajisjeve elektronike që ne përdorim në ditën tonë të përditshme.

Nga më shumë vonesa në dërgesa te mungesat në linjat e prodhimit

Në fund, ajo që konsumatori vëren është se dërgesa zgjat shumë më shumë sesa pritej dhe se linjat e prodhimit nuk janë në gjendje të marrin komponentët për të mbledhur pajisjet dhe kjo ndodh në vonesa të gjata në kohën e dërgesave.

Ne po e shohim atë në tastiera, makina, kompjuterë, telefona inteligjentë, pajisje dhe të gjitha llojet e pajisjeve elektronike. Shtë e qartë se ky është një problem si për prodhuesit ashtu edhe për vetë përdoruesit, të cilët e shohin dëshirën e tyre për të blerë produkte të zhgënjyera nga mungesa.

Nëse tani do të shkojmë që pritjet e vonesave të jenë për një periudhë afatgjatë dhe se disa tashmë mendojnë se do të zgjasë disa vjet siç është rasti i presidentit të IBM, bëhet pak më e komplikuar. 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.