Printo në PDF për të menaxhuar më lehtë dokumentet

Një gjë që është e qartë është se sot Format PDF Isshtë shumë i përhapur dhe miliona njerëz e përdorin atë çdo ditë. Në botën e mësimdhënies, e cila është vendi ku unë punoj, ky lloj formati është shumë i rëndësishëm dhe kjo është, Ministria e Arsimit ka vendosur që Microsoft Office nuk ka asgjë fare, kështu që nëse dua të punoj në Word, për shembull, dhe dërgoji skedarët në qendrën time të punës për t'i përdorur, duhet t'i shtyp në PDF.

Siç e dini tashmë, nga macOS mund të bëni printime PDF në një mënyrë shumë të thjeshtë nga vetë kutia e printimit në çdo aplikacion që e lejon atë.

Tani, kur klikoni në Skedar> Printo, në kutinë e dialogut që shfaqet mund të shihni, në të majtën e poshtme, se ka një drop-down me shkurtesën PDF. Duke klikuar në atë drop-down ju mund të zgjidhni Save as PDF ... pas së cilës sistemi do t'ju pyesë atë nga emri i skedarit dhe më pas thoni ku dëshironi ta ruani. 

Kur e bëni këtë në disa raste, mund të gjeni kohë për të ndjekur të gjithë këta hapa, por kur bëni shumë në ditë është më mirë të krijoni një rrjedhë pune për të cilën në të njëjtën meny të dritares së printimit, në PDF në drop-down le të klikojmë në menunë Redakto ... Shfaqet automatikisht një dritare në të cilën mund të krijojmë një rrjedhë pune duke shtypur shenjën +.

Kur shtypni + duhet të zgjedhim vendin ku duam që skedarët PDF të ruhen automatikisht. Për këtë duhet të krijojmë një vendndodhje të veçantë. Në rastin tim, unë kam krijuar një të ri të quajtur PDF Files brenda dosjes Documents. Shtë një dosje që të qenit në Dokumente është sinkronizuar me iCloud dhe për këtë arsye me pjesën tjetër të pajisjeve që kam.

 

Unë gjithashtu e kam tërhequr atë dosje në Dock në të djathtë për ta pasur atë të arritshme në çdo kohë. Tani e tutje, klikoni mbi të gjitha çka duhet të bëj kur dua diçka në PDF Skedari> Printo> Dropdown> Skedar PDF


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.