Privatësia, Monopoli, COVID-19, Trump, Telekomunikimi ... Tim Cook foli dje për të gjitha këto

Intervistë me Tim Cook

Dje, Tim Cook zhvilloi një intervistë në internet në shfaqje Festivali Atlantik, ku ai ishte në gjendje të fliste në një mënyrë shumë të sinqertë për tema të tilla si Teleworking dhe rëndësinë e saj në këtë pandemi të krijuar nga Coronavirus. Marrëdhënia juaj me Donald Trump ose rëndësia e privatësisë së përdoruesve të saj për Apple. Intervista zgjat rreth dy orë, por ne ju sjellim momentet kryesore të saj.

Kurdoherë që Tim Cook flet me media, ai gjeneron shumë zhurmë. Ai nuk është një person që merret me shumë intervista të tilla të gjata dhe pothuajse gjithmonë ka disa përgjigje interesante për pyetjet që nuk janë saktësisht teknologji. Ai nuk është i tronditur, megjithëse është i matur, kur pyetet në lidhje me politikën e vendit të tij ose fakte të diskutueshme shoqërore.

Tim Cook flet për ankesat e Monopolit në lidhje me kompaninë për të cilën ai është përgjegjës

Në temën e hetimi i monopolit e cila është duke vazhduar në Apple, Google, Facebook dhe Amazon, Cook deklaroi:

Unë mendoj se kompanitë e mëdha meritojnë vëzhgim. Dhe mendoj se kjo nuk është vetëm e drejtë por edhe e rëndësishme për sistemin që kemi në Shtetet e Bashkuara. Kështu që unë nuk kam asnjë problem me Apple duke u vënë nën mikroskop dhe njerëz që kërkojnë dhe hetojnë. Shpresa ime është që ndërsa njerëzit dëgjojnë historinë tonë dhe vazhdojnë të dëgjojnë historinë tonë, ajo do të bëhet sa më e qartë për ta ndërsa ne e bëjmë atë ne nuk kemi monopol. Këtu nuk ka monopol.

Ne jemi në tregje shumë, shumë konkurrues. Kur flasim për telefonat inteligjentë, orët inteligjente, tabletët dhe kompjuterët, ato janë beteja rrugore për të parë kush merr pjesë më shumë në treg. Strategjia jonë kryesore si kompani është të bëjmë më mirë në cilësi jo në sasi.

Tim Cook dhe marrëdhënia e tij me Trump

Trump dhe Cook flasin për ekonominë

Në marrëdhëniet e tij me Trump, CEO i Apple i ka përcaktuar bisedat tuaja me të si private dhe nuk ka dashur të hyjë për të diskutuar ose përmendur ato për të cilat kanë biseduar. Por ai ka dashur të bëjë të qartë një gjë, dhe kjo është se është më mirë të jesh pjesë e atyre bisedave sesa të mos jesh pjesë e saj.

Unë mendoj se është shumë më mirë të marrësh pjesë, nëse jeni dakord për një çështje apo mendoj se është edhe më e rëndësishme të merrni pjesë kur nuk jeni dakord për diçka.

Mbi rëndësinë e telepunës dhe veçanërisht tani me pandeminë

Tim Cook nuk është shumë në favor të Apple që të jetë një kompani që puno nga larg, megjithatë thuhet se ka komplote të caktuara që funksionojnë shumë mirë virtualisht. Ajo që Cook e ka të qartë është se gjërat nuk do të jenë si më parë. Situata aktuale, vëren ai, është se nuk është si të jesh së bashku si në të kaluarën dhe se nuk është e mundur të presësh ose të kërkosh që personi të kthehet për të punuar në zyrë, në këtë situatë.

Me gjithë sinqeritet, nuk është si të jesh bashkë fizikisht. Kështu që mezi pres që të gjithë të kthehen në zyrë. Nuk mendoj se do të jemi kurrë ashtu siç ishim sepse kemi gjetur se ka disa gjëra që në të vërtetë funksionojnë shumë mirë virtualisht. Ne kemi dizenjuar të gjithë zyrën tonë në mënyrë që të ketë zona të përbashkëta ku njerëzit takohen dhe flasin për gjëra të ndryshme. Ju nuk mund t'i caktoni ato orë.

Kjo është arsyeja pse unë besoj se shumica dërrmuese prej nesh nuk mund të presim derisa të mund të kthehemi në zyrë. E dini, shpresojmë që kjo të ndodhë diku vitin e ardhshëm, kush e di saktësisht se cila mund të jetë data. Ne kemi 10 deri në 15 përqind që punojmë në zyrë sot. Unë jam gjithashtu në zyrë në kohë të ndryshme të javës, por shumica dërrmuese, 85 deri 90 përqind e kompanisë, ende punojnë në distancë.

Privatësia në Apple. Guri Filozofik i Tim Cook

Privatësia e Apple

Cook ishte në intervistë i interesuar për të theksuar pozicionin e Apple mbi privatësinë dhe për ta bërë të qartë atë Ai i pa problemet e mundshme përpara se shumica e kompanive ose qeverive të kishin menduar për të. “Ne e shohim privatësinë si një e drejtë themelore e njeriut, një e drejtë shumë themelore e njeriut. Dhe nga këndvështrimi ynë, nëse e shikoni nga perspektiva e Shteteve të Bashkuara, kjo është baza e së cilës ka liri të tjera.

Që kur Apple u themelua, ne gjithmonë jemi kujdesur për privatësinë e njerëzve. Sepse e pamë ditën, jo saktësisht se si u zhvillua, por Ne pamë që bota dixhitale kishte aftësinë të shkatërronte privatësinë. Kështu që unë e di që kemi qenë pak në një ishull. Ka më shumë njerëz që vijnë në ishull, gjë që më bën shumë të lumtur, por ne kemi marrë një numër vendimesh të ndryshme nga sa kanë marrë kompanitë e tjera.

Cook vazhdonte të fliste për Coronavirus, zjarret e Kalifornisë dhe ndihma financiare e dërguar për lehtësimin e tyre.  Ai gjithashtu foli për mjedisin, për projektin "DACA", të krijuar nga Obama dhe duke iu referuar imigracionit në Shtetet e Bashkuara. Nëse dëshironi të shihni intervistën e plotë, mund ta bëni përmes kësaj video që ju lëmë më poshtë. E mira fillon nga minuta 15.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.