Final Cut Pro për Mac azhurnohet me shumë veçori të reja

Pro Final Cut për Mac

Final Cut Pro përdoret çdo ditë nga miliona profesionistë në botën e videos çdo ditë, pasi pa dyshim, është një nga redaktorët më të fuqishëm që ekziston sot, dhe gjithashtu është i aftë të shtrydhë të gjithë performancën dhe potencialin e një Mac në maksimum, sepse me këtë mjet mund të redaktoni nga një video e thjeshtë, për të bërë një përbërje supreme nga e para.

Sido që të jetë, nga Apple kohët e fundit, kanë vendosur të lëshojnë një azhurnim të ri për të gjithë ata që kanë blerë këtë softuer për Mac nga dyqani Apple, i cili përfshin një mori lajmesh interesante për të gjithë përdoruesit.

Final Cut Pro azhurnohet me lajme interesante

Siç kemi mundur ta dimë, disa orë më parë ka mbërritur versioni 10.14.4 i këtij aplikacioni, i cili tani është në dispozicion për t'u shkarkuar nga Mac App Store, pa asnjë kosto për ata që e kanë blerë tashmë më parë dhe dëshirojnë të azhurnohen në këtë version të ri.

Pa dyshim, risia më interesante e këtij versioni është mbështetje zyrtare e Apple për shtesat e palëve të treta, pasi që ato të Frame.io, Shutterstock dhe CatDV përfshihen gjithashtu si parazgjedhje, kështu që ju të mund të merrni të gjitha llojet e skedarëve, klipeve dhe imazheve për projektet tuaja, për sa kohë që jeni të regjistruar në platforma, megjithëse pritet të pritet që pak nga pak po vijnë edhe më shumë përmirësime.

Përveç kësaj, Mundësia e zvogëlimit të zhurmës në video është gjithashtu mjaft e jashtëzakonshme, diçka që mund të jetë shumë e dobishme kur regjistroni në errësirë ​​me një aparat fotografik jo të përshtatshëm për këtë, siç është telefoni celular, pasi që përmes inteligjencës artificiale, kjo duhet të zvogëlojë pamjen e zhurmës në video sa më shumë që të jetë e mundur, duke e bërë atë të duket me cilësi më të lartë, dhe pa nevojën e shumë njohurive ose shtesave të palëve të treta për ta bërë këtë.

Në çdo rast, lista e lajmeve nga Apple është mjaft e gjerë, dhe posaçërisht këto janë shënimet që ata kanë botuar Lidhur me këtë version të ri të Final Cut:

Zgjatjet e rrjedhës së punës

 • Zgjatni funksionalitetin e Final Cut Pro me shtesa të palëve të treta që hapen direkt në ndërfaqen e aplikacionit.
 • Tërhiqni klipet midis dritares së shtesave, shfletuesit dhe kronologjisë.
 • Lidhu me llogaritë e palëve të treta për të hyrë në projekte, për të shkarkuar skedarë mediash dhe për të blerë përmbajtje.
 • Integrimi i thellë lejon shtesat për të kontrolluar riprodhimin në kronologjinë, lundrimin, shënuesit e klipit, etj.
 • Shtesat e rrjedhës së punës përfshijnë mjete bashkëpunimi (Frame.io), repertor të skedarëve multimedial (Shutterstock) dhe menaxhim të aseteve (CatDV).

Ndarja e grupeve

 • Eksportoni dhe transkodoni shumë klipe në shfletuesin (me ose pa LUT kamera) për të përpunuar shpejt pamjet dhe pamjet e tjera.
 • Zgjidhni dhe eksportoni shumë projekte.
 • Kombinoni ndarjen e grupeve me paketa për të kodifikuar skedarë të shumtë në formate të ndryshme në një hap.
 • Monitoroni progresin e eksportit në dritaren e detyrave të sfondit.

Reduktimi i zhurmës video

 • Zbaton efektin e zvogëlimit të zhurmës me cilësi të lartë për të zvogëluar zhurmën e videos dhe drithërat.
 • Përdorni kontrolle të thjeshta për të rregulluar shpejt pamjen dhe sasinë e zvogëlimit të zhurmës.
 • Ndryshoni lehtë rendin e pasqyrimit vetëm duke tërhequr efektin e zvogëlimit të videos në inspektor.
 • Pamja tregon efektin e zvogëlimit të zhurmës të ndaluar dhe e fik kur tërhiqet për rezultate më të mira.
 • Zbaton zvogëlimin e videove 360 ​​° në videoklipe 360 ​​° duke ruajtur një nyje perfekte.

Dritarja e kodit kohor

 • Shikoni projektin dhe kodin burimor në një ose më shumë dritare kohore të lundrueshme.
 • Përmasoni madhësinë e dritares së kronologjisë dhe tërhiqni gjithçka që dëshironi në një dritare të dytë.
 • Shfaq emrat e klipeve dhe funksioneve.
 • Kodi i ngjyrave të dritares së kodit kohor korrespondon me ngjyrat e funksioneve të vijës kohore.

Shikuesi i krahasimit

 • Hapni shikuesin e krahasimit për të referuar kornizat e tjera dhe sigurohuni që klasifikimi i ngjyrave të jetë i qëndrueshëm gjatë gjithë projektit.
 • Zgjidhni shpejt klipin e mëparshëm ose të ardhshëm në kronologjinë si një kornizë kyçe.
 • Ruani çdo imazh në shfletuesin kornizë për ta parë më vonë në shikuesin e krahasimit.

Planeti i vogël

 • Zgjidhni opsionin e hartës "Tiny Planet" kur shtoni video 360 ° në një projekt jo 360 ° për të krijuar një efekt sferik interesant.
 • Përdorni parametrat e rrotullimit dhe animit për të mbështjellë efektin e vogël të planetit në një cilindër të pafund
 • Rregulloni parametrin e zhvendosjes për të lëvizur subjektin horizontalisht nëpër planetin e vogël.
 • Gjallëroni fushën e shikimit për të kaluar nga një pamje nga afër në një pamje satelitore mbi regjistrimin.
 • Warp 360 ° tituj dhe gjeneratorë duke zbatuar opsionin e hartës "Tiny Planet".

Risitë e tjera

 • Shikoni, modifikoni dhe paraqisni titra të mbyllur në formatin SRT, i cili përdoret në një larmi të madhe të faqeve të internetit, përfshirë Facebook.
 • Vendosni titra të mbyllur në videon tuaj për t'u siguruar që ato shfaqen gjithmonë kur e luani.
 • Kur zvarritni kronologjinë për të zgjedhur një rresht kryesor historie, tani mund të zgjidhni klipe individuale ose të gjithë rreshtin sekondar sekondar.
 • Shndërroni menjëherë një foto ose video në një ilustrim komik me filtrin Comic, dhe më pas modifikoni pamjen e saj me kontrolle të thjeshta për të rregulluar skajet e bojës, mbushjen dhe butësinë.

Në rast se jeni të interesuar ta blini atë, Final Cut Pro aktualisht është në dispozicion nga Apple App Store zyrtar i Apple, dhe Ka një çmim prej 329,99 euro, siç mund ta shihni nga këtu:


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.